Stellantis развива единна система за презареждане на електромобили в САЩ, Канада и Европа

Stellantis развива единна система за презареждане на електромобили в САЩ, Канада и Европа

Автомобилният конгломерат Stellantis разработва система, която ще включва пълен набор услуги за презареждане на електромобили - от инсталиране на домашни зарядни станции до достъп до мрежа от обществени зарядни точки, с цел да се облекчи преминаването на потребителите към електрически автомобили, предадоха Франс прес и БТА.

Групата, обединяваща 14 марки, ще задейства системата Free2Move Charge в Северна Америка, а малко след това - и в Европа, с надежда да "вдигне бариерите" пред електрическата мобилност, включително като отстрани притесненията около презареждането на електромобилите, се посочва в прессъобщението на компанията.

Системата ще предлага на компаниите и частните лица, независимо дали притежават автомобили от марките на групата като Peugeot, Fiat и Jeep, възможност да инсталират зарядни станции в домовете си, където в момента се зареждат повечето електромобили, а в близко бъдеще системата би трябвало да даде и възможност сграда да бъде захранвана с енергия от батерията на колата (V2G).

Като част от услугите ще се предлага и достъп до мрежа от обществени зарядни станции, с възможност за резервации и пускане на програми за лоялни клиенти, чрез съдействието на партньори. Подобна услуга предлага и германската Volkswagen чрез приложението We Charge.

В Европа услугите ще се предлагат в 11 страни до края на годината, обяснява Магдалена Маргожата Яблонска, ръководител "Продажби" в подразделението "Зареждане и енергия" на компанията.

По думите й в инициативата на Stellantis ще се включат множество партньори, като продължават оценките за съвместимост със стандарта на Tesla. 

За достъп до зарядните станции и плащания ще бъде пуснато мобилно приложение, допълва Асошиейтед прес.

В САЩ и Канада към момента има 161 000 станции за презареждане, макар че повечето не са точки за бързо зареждане с прав ток, каквито са необходими за скоростното зареждане на батериите на електромобилите. Stellantis възнамерява в крайна сметка да привлече 100 процента от компаниите в двете страни.

В Европа групата планира да получи достъп до над 97% от всичките налични почти 600 000 зарядни станции, като догодина този дял ще се увеличи до 99%. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Джей Ди Ванс отхвърли мироопазващия план на Стармър и Макрон за Украйна
Politico: Емисари на Тръмп са имали тайна среща в Киев с Юлия Тимошенко и опоненти на Зеленски
Зеленски благодари на България за подкрепата на Украйна
Макрон: Русия се превърна в заплаха за Франция и Европа
Желязков: Ще предложим неусвоените от нас средства по ПВУ да бъдат използвани за отбрана
Три фрази, които на всяка цена трябва да избягвате при воденето на преговори
Промяна на фискалните правила може да върне Германия отново на водещото място в Европа
Германия обяви, че е достигнала лимита на оръжейни доставки за Украйна от запасите на Бундесвера