ББР одобри кредити за над 268 млн. лв.

Българската банка за развитие (ББР) е одобрила кредити за над 268 млн. лв. по двете правителствени антикризисни програми, които управлява. Със средствата са подпомогнати 26 221 физически лица и е дадена възможност за финансиране на над 1 200 компании, съобщиха от пресцентъра на ББР.
Стойността на потвърдените за гарантиране кредити за малки и средни компании е малко над 158 млн. лв. Най-сериозен е интересът от секторите търговия и туризъм, производство и транспорт. Сред подкрепените са още фирми в сферата на строителството, селското стопанство, услугите и рекламната дейност.
След внедряването на новите параметри, които ЕК одобри в края на ноември м.г., в работата на търговските банки ББР вече гарантира отпускането на заеми до 1 млн. лв. за малки и средни предприятия и до 2 млн. лв. за големи компании, които търпят негативни последици от пандемията. Кредитите се отпускат от 9 банки-партньори, при намалени изисквания за обезпечение, намаление в лихвения процент и възможност за гратисен период до 3 години.
Банките-партньори могат да включват в програмата както нови, така и съществуващи кредити. Условието е фирмите да изпитват затруднения през 2020 г. и да не са изпадали в просрочие над 90 дни за последната година.
Финансовите институции, които отпускат заемите, са Алианц Банк, Банка ДСК, Българо-американска кредитна банка, Инвестбанк, Първа инвестиционна банка, Пощенска банка, Търговска банка Д, УниКредит Булбанк и ОББ.
Над 40 000 са физически лица кандидатствали за безлихвени кредити по данни на търговските банки, като малко над 1240 се разглеждат в момента. Общата стойност на одобрените заеми е над 110 млн. лв., а средният размер е 4 229 лв.
След направени промени по програмата за безлихвено кредитиране на физически лица ББР вече гарантира заеми до 6 900 лв., вместо до 4 500 лв., както бе предвидено досега. С приетите промени се предоставя възможност за кредитиране и на граждани, които са били в неплатен отпуск поради пандемията, а в настоящия период на наложени ограничителни противоепидемични мерки са безработни.
Кандидати могат да бъдат служители, които са били в принудителен неплатен отпуск или самоосигуряващи се, чиято дейност е била временно прекъсната заради извънредната обстановка. Максималният срок на погасяване е 5 години, с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период. Заемите са освободени от такси, комисиони и неустойки.
Партньори по програмата са 12 търговски банки, 10 от които продължават да приемат заявления за безлихвени заеми. Това са Алианц Банк България, Банка ДСК, Инвестбанк, Първа инвестиционна банка, Търговска банка Д, УниКредит Булбанк, Обединена българска банка, Юробанк България, Райфайзенбанк и Централна кооперативна банка. С тях ББР сключи гаранционни споразумения за малко под 160 млн. лева.
Сроковете за кандидатстване и по двете програми е удължен до юни 2021 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
НАП: Проверете за задължения, ако ви предстои продажба на имущество
Общество |Експерти съветват ЕЦБ да промени целта си за инфлация, за да защити най-бедните в блока
Финанси |Путин е готов да съкрати военните разходи на Русия на фона на опасенията от рецесия
Икономика |Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения
Икономика |Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Общество |Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Свят |В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Свят |Футболната звезда Килиан Мбапе подаде жалба в прокуратурата за морален тормоз в ПСЖ
Спорт |Върховният съд на САЩ разшири властта на Тръмп - и той възнамерява да се възползва от това
Свят |Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Любопитно |Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Общество |Времето: Жълт код за интензивни валежи в 23 области в страната
България |Германски надзоорен орган иска Apple и Google да блокират DeepSeek
Технологии |

Коментари
Няма въведени кометари.