Кандидатстваме за отсрочване на кредити пред банките до края на деня

Кандидатстваме за отсрочване на кредити пред банките до края на деня

До края на деня можем да кандидатстваме за отсрочване на кредитни задължения заради затруднения, възникнали от кризата с Covid-19 като банките разполагат със седмица, за да се произнесат по искането. Това стана възможно, след като европейският Единен банков орган одобри методика за отсрочване за заеми на потребители, които са затруднение да ги погасяват по време на пандемията. Българската народна банка излезе с положително становище и съгласува с търговските банки механизмите, по които това да се направи. 

Физическите и юридическите лица могат да кандидатстват за отсрочка до шест месеца пред своите обслужващи банки и дъщерните им дружества. Периодът, за който се отлага задължението, цялостно или частично, ще бъде добавен към погасителния план. 

Вариантите, които се предлагат на клиентите са разписани в три стандартизирани механизма. Първият предвижда да се отсрочва главницата на заема и дължимата лихва до шест месеца. При втория механизъм се отлага плащането на задължения само на главницата до шест месеца. А при третия механизъм - банките могат да прилагат револвиращи продукти.

Изборът на съответния механизъм е по взаимно съгласие между банките и техните клиенти. До 30 юни търговските банки трябва да се произнесат по всички постъпили при тях искания за разсрочване на задължения заради кризата с коронавируса. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 4 до 10 август
Задавайте си тези въпроси всеки ден, за да бъдете по-успешни
Разкрития: Финансистът Епстийн е продавал тайните на принц Андрю на Мосад и други шпионски централи
Германия изпрати пет изтребителя Eurofighter за дежурства в небето на Полша
Индия разкритикува ЕС и САЩ за търговията им с Русия, след като Тръмп заплаши Ню Делхи с по-високи мита
Новата икономика: „Зелените“ енергии също имат отрицателно въздействие върху околната среда
Уолстрийт предупреждава инвеститорите да се подготвят за спад на акциите
Главният прокурор на САЩ разследва екипа на бившия президент Обама за фалшиви данни за руска връзка в изборите