Пълните последици от пандемията за европейските банки няма да станат ясни преди 2021 г.
Ефектът на пандемията от коронавирус върху европейските финансови институции ще стане по-видим през следващите месеци. Това заяви пред Си Ен Би Си Елке Кьониг, ръководител на Европейския съвет по банково преструктуриране.
„В началото на пандемията през пролетта щях да прогнозирам, че през третото и четвъртото тримесечие на тази година ще видим първите реални последици за финансовия сектор“, коментира тя.
Кьониг обаче отбелязва, че правителствената подкрепа и мерките за запазване на работните места са на привършване, което означава, че пълните щети върху европейският банков сектор може да станат ясни на по-късен етап през 2021 г.
„Докато нещата не си дойдат на мястото, бих очаквал ръст на необслужваните кредити през второто и третото тримесечие на следващата година. Нека бъдем ясни, става въпрос за уникална ситуация“, добави тя.
По думите й сценарият не е фатален за всички сектори, като в момента много индустрии се справят отлично.
На въпрос дали прогнозира банкови фалити след изтичането на правителствените мерки за подкрепа, Кьониг обясни, че е „гледа с умерен оптимизъм на ситуация и че не очаква вълна от банкови фалити“.
„Защо съм умерен оптимист? ЕЦБ направи своя анализ за уязвимост, а други направиха сходни стрес тестове, които показват, че след финансовата криза банките са изчистили счетоводните си баланси и сега разполагат повече и по-добър капитал, така че повечето могат да се справят с кризата“, коментира тя.
Кьониг обаче отбеляза, че „никога не може да бъде изключена възможността от фалит“. „Банките, които са се представяли слабо преди пандемията, може да не излязат от нея в по-добра позиция.“
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.