Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната банка ревизира надолу прогнозите за растеж през тази година
Световната банка публикува своята първа за годината икономическа перспектива, намалявайки прогнозата си за растеж на глобалната икономика с две десети тази година до 4%. Институцията, председателствана от Дейвид Малпас, вижда умерено възстановяване, освен ако правителствата не предприемат решителни мерки за контрол на пандемията и прилагане на реформи, които увеличават инвестициите.
Леко надолу са ревизирани и очакванията за възстановяванията на българската икономика - от 4,3% ръст на БВП според макропрогнозата на институцията от юни, миналата година, до 3,3 в новия доклад. Същевременно е направена и реоценка на цялостното представяне на българската икономика за 2020-та година. Заложените в юнската прогноза очаквания за спад от - 6.1% са коригирани на - 5.1%. На практика институцията потвърждава изводи от своя доклад през октомври миналата година за ефекта на пандемията върху човешкия капитал, когато беше отчетено, че се наблюдава по-слаб от очакваното негативен ефект от кризата за България и Европа.
Според категоризацията по региони на Световната банка, България е в една група с с Централна и Източна, Западните Балкани, Армения, Грузия, Азербайджан, Централна Азия, Русия, Турция. Страната ни не е изключение във влошаването на очакванията за настоящата година. Прогнозата за региона е за нарастване с 3.3% през 2021 г. - темпът е занижен с 0.4 пр.п. спрямо юни заради повторната активизация на COVID-19 и причинените прекъсвания за бизнеса. Близо 75% от икономиките на региона също са с корекции надолу заради бързото разпространение на вируса през последните месеци и повишеното геополитическо напрежение от повторното налагане на ограничения и загубата на контрол на местните власти над пандемията.
"Докато глобалната икономика изглежда е влязла в умерено възстановяване, политиците са изправени пред огромни предизвикателства - в общественото здравеопазване, управлението на дълга, бюджетните политики, централните банки и структурните реформи - в опитите да гарантира, че това все още крехко глобално възстановяване набира скорост и поставя основите за силен растеж", коментира Дейвид Малпас.
В една от главите на доклада се разглежда неблагоприятен сценарий, при който случаите на зараза продължават да нарастват и разпространението на ваксини се забавя. Епизод от тези характеристики би ограничил глобалната експанзия до 1,6% през 2021 г. При по-оптимистичен сценарий, с контрол на пандемията и по-бърз процес на ваксинация, глобалният растеж може да се ускори до почти 5%.
В момента, според организацията, световната икономика се е свила с 4,3% през 2020 г., пандемията е причинила голям брой смъртни случаи, потопила е милиони хора в бедност и може да потисне икономическата активност и доходи за продължителен период от време.
Сред напредналите икономики започналото възстановяване e спряло през третото тримесечие след повторния взрив на заразата, което показва бавно и трудно възстановяване. БВП в Съединените щати се очаква да се увеличи с 3,5% през 2021 г., след приблизително 3,6% свиване през 2020 г. В Еврозоната се очаква производството да нарасне с 3,6% тази година след 7,4% спад през 2020 г. Дейността в Япония, която е паднала с 5,3% през току-що приключилата година се очаква да нарасне с 2,5% през 2021 г.
В същото време съвкупният БВП на развиващите се пазари и развиващите се икономики, включително Китай, ще нарасне с 5% през 2021 г. след свиване с 2,6% през 2020 г. Световната банка очаква икономиката на Китай да се разшири със 7,9% тази година след ръст от 2% миналата година. Изключвайки Китай, развиващите се пазари и развиващите се икономики се очаква да се увеличат с 3,4% през 2021 г. след свиване от 5% през 2020 г. Сред изоставащите икономики активността ще се увеличи с 3,3% през 2021 г., след свиване от 0,9% през 2020 г.
Общият извод на институцията към момента е, че сривът на световната икономическа активност през 2020 г. е малко по-слаб от първоначално прогнозирания, главно поради факта, че свиването в напредналите икономики е малко по-слабо изразено от очакваното, като в същото време възстановяването в Китай е по-силно от очакваното.
"Ще е необходимо да се справим с финансовата нестабилност на много от тези страни, тъй като кризата на растежа засяга бюджетите на домакинствата и балансите на уязвимите компании", казва Кармен Райнхарт, вицепрезидент и главен икономист на Световната банка.
Новият хоризонт, зададен от институцията за ускорение на темпа на възстановяване е през 2022 г., като в България се очаква растежът да достигне 3.7%.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.