АИКБ иска декемврийската компенсация за промишления ток да е по-висока

АИКБ иска декемврийската компенсация за промишления ток да е по-висока

АИКБ иска декемврийската компенсация за промишления ток да е по-висока

Бизнесът предлага компенсацията за тока за бизнеса през декември да е 217 лв. на мегаватчас. Предложението е адресирано в писмо до премиера и министрите на финансите, икономиката и енергетиката с копие до КЕВР и е подкрепено от над 140 браншови организации. Това съобщи пред БНР председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев. Според него подобна компенсаторна мярка трябва да продължи, докато има такива свръхекстремно високи цени. 

110 лева за всеки използван мегаватчас е компенсацията за небитовите потребители на електроенергия, отпусната за октомври и ноември.

Велев определи овладяването на енергийната криза като най-неотложната и най-спешната задача пред новия кабинет. "408 лева за мегаватчас е средната цена за ноември. Декември прогнозираме да стигне до 450", изтъкна председателят на Асоциацията на индустриалния капитал. Той даде за пример цената за небитовите потребители в съседните ни страни: в Сърбия тя е 130 лева, в Румъния е от порядъка на 180 лева, а в Турция – по-ниска.

"Борсовите цени са приблизително еднакви, но в във всички страни има индивидуални решения, които да компенсират тези свръхцени за съответните потребители. Цените за бита и сега са субсидирани. Ако продължат да бъдат потискани и субсидирани, това ще доведе или до фалити на дружествата, които снабдяват с електроенергия, топлоенергия и вода, или до кръстосано субсидиране и фалити в индустрията. Когато се субсидират едни цени, тази субсидия някой я плаща. И става така, че който потребява повече, той получава по-голяма субсидия. По-заможните граждани, които потребяват повече, получават по-голяма субсидия, която я плащат всъщност по-бедните. Това задържане на цените не е социална политика. Социалната политика е компенсиране на най-нискодоходните с енергийни помощи, с други средства, а не субсидиране за всички, включително и за тези, които могат да си плащат реалните сметки и тези, които не могат", каза още Васил Велев. 

По думите му, растящите цени на тока ще подклаждат инфлацията, но този процес може да се овладее чрез несимволично и своевременно компенсиране на тези високи цени. "Ние имаме само 7% електропроизводство на основата на поскъпналия природен газ. Другите 93%, суровините, не са поскъпнали – въглищата са на същите цени, вода, вятър, атом – всичко това със същата себестойност", посочи той. 

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал добави, че обхватът на антикризисните мерки у нас е над два пъти по-малък от средния за ЕС. "Те и сега не са в оптимален дизайн. Това, което у нас отсъства като мярка, е подкрепа на фиксираните разходи на предприятията в пострадали сектори", изтъкна още Васил Велев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ