Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Американската икономика се възстановява, но белезите остават
Aмериканската икономика се възстановява от ковид рецесията, но заличаването на някои икономически „белези“ може да отнеме дълго време. Това заяви пред Си Ен Би Си президентът на клона на Фед в Ричмънд Томас Баркин.
Под икономически белези той има предвид щетите, оставени от пандемията, които ще потиснат перспективите за растеж в средносрочен и дългосрочен план.
„Надявам се, че сме на ръба на завършването на това възстановяване“, коментира Баркин по време на провелата се онлайн конференция Asian Investment Conference на Credit Suisse.
„Разпространението на ваксини върви добре, броят на новите случаи и хоспитализациите пада, а фискалните стимули ще помогнат за финансирането на натрупаното търсене на потребителите, които са изтощени от изолацията и най-накрая ще бъдат освободени от имунизацията и по-топлото време‘, добави той.
Американската икономика се сви с 3,5% през 2020 г. в сравнение с предходната, сочат данните на Бюрото за икономически анализ. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира по-рано този месец, че брутният вътрешен продукт на САЩ ще нарасне с 6,5% през тази година и 4% през следващата.
Баркин, който е член на Федералният комитет за отворения пазар (FOMC), отбелязва, че пандемията може да остави белег върху пазара на труда, давайки пример със световната финансова криза, след която пазарът се възстанови напълно след цяло десетилетие.
Той отбелязва, че много родители, особено майки, са напуснали работа, за да се грижат за децата си, след като училищата и детските градини затвориха врати в опит да бъде ограничено разпространението на коронавируса.
Макар че се наблюдава известно възстановяване, делът на участие на хората с деца в работната сила остава на около 6 процентни пункта под нивата от преди пандемията.
„Ако родителите, които напуснаха работната сила не се върнат, това ще има дългосрочни негативни последици за потенциалния растеж на САЩ“, коментира Баркин.
Според него другите белези върху икономиката са видими сред малките бизнеси, които бяха засегнати тежко от пандемията. Липсата на тези компании може да доведе до загубата на много иновации в американската икономика.
Той също така отбеляза, че САЩ не са изправени пред непосредствена дългова криза, но „огромното увеличение“ на федералния дълг през последната година може да намали способността на политиците и централните банкери да реагират на следващата криза.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.