Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Американският бизнес инвестира рекордните 11 млрд. долара в китайски компании
Въпреки икономическата война между САЩ и Китай, която започна още по времето на предишния американски президент Доналд Тръмп, и която по всичко изглежда ще продължи в известна степен и при мандата на Джо Байдън, частният сектор не спира да прави инвестиции в азиатската страна.
Китайски компании са привлекли рекордните 11 млрд. долара от началото на 2021 г. от фондовата борса в Ню Йорк и на Nasdaq, показват данни на Dealogic, цитирани от британското издание Файненшъл таймс. Тази сума е с 440% повече в сравнение със инвестициите, направени през същия период на миналата година.
Сред най-големите сделки са първичното публично предлагане на китайския производител на електрически цигари RLX Technology на стойност 1,4 млрд. долара, както и акции за 950 млн. долара за софтуерната компания Tuya.
Огромните инвестиции се случват на фона на реалната заплаха държавните регулатори да наложат делистване от американската борса на китайски дружества. Миналата година борсата в Ню Йорк спря търговията на три държавни китайски телекомуникационни компании, поради подозрения, че те работят с военните сили на Пекин. Можем да станем свидетели на нови делиствания – през декември 2020 г. американските депутати одобриха закон, според който компаниите, които не позволят одитиране от американски институции за период от над 3 години.
„Прилагането на този закон ще отнеме повече време. Докато това реално се случи фирмите не искат да забавят растежа си, който могат да си осигурят с финансиране от американските капиталови пазари“, коментира Джейсън Елдер, партньор в кантора Mayer Brown.
Това финансиране спомага и за бързото възстановяване на китайската икономика, която наскоро отчете скок от 18% на годишна база за първото тримесечие на 2021 г.
„Американските инвеститорите са фокусирани да генерират възможно най-добра възвращаемост за парите си, а китайските компании я постигат. Регулаторните затруднения ще бъдат решавани тогава, когато се материализират“, коментира Крейг Коен от Азиатско-тихоокенската американска банка.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.