Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Анализатори предупреждават за рецесия, ако цените на петрола продължат да растат
Забраната на САЩ за внос на руски нефт може да изостри ситуацията с и без това покачващите се цени на петрола и храните, предупреждават анализатори, цитирани от Си Ен Би Си.
Според тях това може да доведе до рецесия, ако има нова ескалация.
Ако Русия предприеме ответни мерки, като например да спре да доставя петрол на Европа, това може „лесно“ да повиши цените с още 20 до 30 долара за барел, коментира Анди Липоу, президент на Lipow Oil Associates. Москва по-рано заплаши да прекъсне доставките на газ за Европа, ако западните страни предприемат мерки срещу нейния енергиен сектор.
След като американският президент Джо Байдън обяви, че САЩ налага забрана за вноса на руски петрол и газ, както и на други енергийни източници, американският лек суров петрол WTI премина прага от 128 долара за барел, докато сортът Брент прескочи границата от 130 долара за барел, преди цените им леко да се понижат. Обединеното кралство и Европейският съюз също заявиха, че постепенно ще се отдръпнат от руските енергийни продукти.
„Най-големият ми страх е, че тези цени се повишиха толкова бързо, че ще предизвикат рецесия в Европа и Латинска Америка, която ще се пренесе в САЩ и в крайна сметка ще засегне способността на Китай да продава потребителски стоки на останалия свят“, каза Липоу.
Русия отговаря за 11% от световното потребление на петрол и 17% от глобалното потребление на газ, сочат данни на Goldman Sachs. Зависимостта на Западна Европа от руски газ е 40%.
В най-лошия сценарий, при който има пълна забрана на вноса на руска енергия във всички големи страни-консуматори, ще се наблюдава „силно намаляване на доставките на енергия“, което ще изпрати цените в „неизследвана територия“, пише в бележка Каролайн Бейн, главен икономист по суровини в Capital Economics.
„Инфлацията в развитите икономики ще завърши годината на около 5% за разлика от прогнозираните преди инвазията 2,4%. Ефектите от спада на покупателната способност на домакинствата и преразпределението на енергийните ресурси в Европа ще тласнат тласнат еврозоната към рецесия “, посочва Бейн,
На теория петролните потоци могат да бъдат пренаредени, за да облекчат ограничените доставки към западните страни, но на практика това може да не работи, смята главния икономист на Goldman Sachs Ян Хациус.
„Ако западните страни купуват по-малко руски петрол, Китай и Индия по принцип биха могли да купуват повече руски петрол и съответно по-малко саудитски и друг петрол, който след това може да потече към Запада“, пише той в бележка от 6 март.
„Но това пренареждане на потоците не е перфектно, не само поради увеличените транспортни разходи и други технически търкания, но и защото Китай и Индия може да не са склонни да увеличат рязко своя внос и съответните плащанията в момент, когато Русия става все по-изолирана“, добави Хациус.
Мат Смит, водещ петролен анализатор в Kpler, каза пред Си Ен Би Си днес, че „самоналожените санкции“ ще засилят натиска на енергийните пазари.
„Още преди да бъдат обявени санкциите дори санкциите имаше много американски компании, които вече се противопоставят на идеята да купуват руски петролни продукти“, каза той. Смит даде за пример Shell, която стана обект на много критики за покупките на руски петрол на намалени цени. По-късно компанията се извини и заяви, че ще спре всички покупки на руски нефт и газ.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.