Австралия премахва временната работна виза

Австралия премахва временната работна виза

Австралия ще премахне временна работна виза, която е изключително популярна сред чужденците, и ще я замени с виза, която изисква по-добро владеене на английски и повече работни умения, съобщи днес премиерът Малкълм Търнбул, цитиран от Ройтерс.

Той отхвърли твърденията, че промяната във визовата политика е в отговор на искания на крайнодесни партии, настояващи за по-националистична политика.

В съобщение във Facebook Търнбул уточни: "Реформата ни ще има проста основна цел: австралийски работни места и австралийски ценности".

По думите на премиера промяната във визовия режим ще привлече по-квалифицирани работници, а също така повече австралийци ще бъдат назначавани вместо евтината работна ръка от чужбина, която се наема чрез старата визова програма 457.

"Ние сме страна на имигранти, но си остава фактът - австралийците трябва да имат приоритет при назначаването на работа в Австралия", посочи Търнбул.

"Няма да позволяваме вече визите 457 да бъдат възможност за работа, която може и трябва да отиде при австралийците", подчерта премиерът.

Временната трудова виза 457 е въведена в Австралия през 1996 година и досега бе основният инструмент за привличане на чуждестранни квалифирицирани работници и специалисти в страната за срок от 4 години, припомня ТАСС.

Тази визова програма обаче е критикувана, че работодателите я използват, за да внасят евтина работна ръка, а не за да попълват недостига на квалифицирани кадри.

"Слагаме край на визовата програма 457. Тя изгуби надеждността си", отбеляза Търнбул на пресконференция в Камбера.

Всеки, който е в Австралия с този тип виза в момента, няма да бъде засегнат от новите разпоредби.

Тази визова програма е използвана сега от около 95 000 чуждестранни работници. Тя ще бъде заменена от нова програма за временни трудови визи, а списъкът от професии, с които ще може да се кандидатства по програмата, ще бъде намален спрямо сегашните около 200.

Новите визи ще бъдат ограничени до 2-годишен период, а втора 4-годишна виза ще изисква по-висока степен на владеене на английски.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ