Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Забавянето на зеления преход във Великобритания застрашава 660 хил. работни места
Британското правителство трябва да ускори усилията си за създаване на т. нар. „зелени работни места“ ако иска да постигне целта си от 2 млн. нови позиции до 2030 г. Това се казва в доклад на консултантската компания PwC, цитиран от Би Би Си.
По данните на PwC работните места, свързани със зелената икономика, са представлявали едва 1,2% от всички обяви за работа от началото на годината до месец юли. Това се равнява на 124 600 нови работни места.
Увеличаването на работните места в сектора е част от плана на Лондон за „зелена индустриална революция“. През ноември миналата година правителството обяви, че ще похарчи 4 млрд. паунда за създаването на 2 млн. нови зелени работни места до 2030 г. Завършилата преди няколко седмици конференция на ООН за климата COP26 отново изведе това обещание на преден план.
Съществуват обаче и много опасения, че този преход места крие рискове, тъй като той ще се отрази на традиционните работни места, особено в индустриите с по-голям въглероден отпечатък. Британският конгрес на профсъюзите (TUC) предупреди през септември, че 660 хил. работни места ще бъдат застрашени, ако Обединеното кралство не постигне целта си за въглеродна неутралност толкова бързо, колкото други нации.
Под „зелени работни места“ се разбират тези позиции, които директно допринасят за борбата с климатичните промени, макар че много експерти смятат, че в категорията трябва да влизат и онези роли, които подкрепят тези амбиции непряко. Сред работните места с пряк принос за борбата с климатичните изменения влизат нисковъглеродно земеделие, отопление без емисии и поддръжка на вятърни турбини. В своето прочуване от PWC посочват, че работните места, които подкрепят зелената икономика непряко, също трябва да бъдат считани за зелени.
„Работните места стават по-зелени и това е повод за оптимизъм, но са нужни повече доказателства за разпределението на тези възможности. Ако бъдат оставени без надзор, зелените работни места ще се разраснат на най-плодородните места, но може би не там, където са най-нужни“, коментира Кевин Елис, председател на PwC UK.
„Предприемайки действия сега ние имаме голяма възможност да ребалансираме икономиката и да гарантираме справедливо разпространение“, добави той.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.