Бизнесът трябва качествено да промени дизайна на своите продукти

Бизнесът трябва качествено да промени дизайна на своите продукти

Бизнесът трябва качествено да промени дизайна на своите продукти

Бизнесът е изправен пред необходимостта качествено да промени дизайна на своите продукти. Това е част от директивата за опаковки и там се очаква да бъдат въведени нови изисквания за всички опаковки на пазара на ЕС, които да бъдат по-рециклируеми и с акцент върху многократната употреба. Това заяви Антон Пейчев - държавен експерт в дирекция "Управление на отпадъците" в Министерството на околната среда и водите по време на единадесетото издание на Зеления форум на списание "Мениджър".

Той припомни, че през 2019 г. Съветът на ЕС одобри Директивата на Европейския парламент за еднократните пластмасови продукти относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. Новите разпоредби определят по-строги правила, отнасящи се до онези пластмасови продукти и опаковки, които са сред десетте най-често срещани замърсители на европейските плажове. С тази директива се забранява пускането на пазара на определени пластмасови продукти за еднократна употреба, за които съществуват алтернативи: клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки за напитки, както и хранителни контейнери, контейнери за напитки и чаши за напитки от експандиран полистирол, продукти, изработени от оксо-разградими пластмаси и др. Цели се и ограничаване на потреблението на определени кутии от пластмаса за бързо хранене, пластмасови чаши за напитки, включително техните капаци и капачки, и др.

Какви са основните срокове по Директива 2019/904/ЕС за еднократните пластмасови продукти: 

  • Съществено намаляване на потреблението (чл. 4) – изискване и избор на мерки, обща методология за измерване – 2026 г.
  • Забрана на продукти (чл. 5) – кетъринг продукти, оксо-разградими пластмаси, експандиран полистирен – 3 юли 2021 г.
  • Изисквания към продуктите (чл. 6) – трайно прикрепени капачки (2024 г.) и рециклирано съдържание в бутилките (30%) – до 2030 г.
  • Маркировка (чл. 7) – за съдържание на пластмаса и вредата от изхвърляне в природата – 3 юли 2021 г.
  • Разширена отговорност на производителя (чл. 8) – в допълнение към директивата за опаковките, вкл. разходи за почистване,          за тютюневи изделия до 2023 г., за останалите – 2025 г.
  • Цел за разделно събиране на еднократни пластмасови бутилки за напитки (чл.9) – 77% за 2025 г. и 90% за 2029 г.
  • Кампании за определени продукти (чл.10) 

По данни на МОСВ рециклираната пластмаса през 2018 г. е 59%, като от министерството си поставят за цел през 2030 г. този процент да бъде 55%. При рециклирането на опаковки от хартия през 2018 г. те са били 63%, като целта за след десет години е този процент да нарасне до 85%. Голямо нарастване се очаква да претърпи и рециклирането на опаковките от дърво като се очаква от 21% през 2018 г. той да скочи до 30% през 2030 г. При стъклото обаче се очаква понижение - от 78% през 2018 г. до 75% през 2030 г. 

[[{"fid":"361022","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":574,"width":1001,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

През юли т.г. премиерите на страните членки се споразумяха за първия общ европейски данък върху нерециклираните пластмаси. Министерството на финансите е водещо по изграждане на позицията на България по темата. 

"Това, за което се споразумяха държавите членки, е въз основа на количеството нерециклирани пластмасови опаковки да се изчислява част от цялостната вноска, която държавата заплаща към бюджета на ЕС. Един такъв метод на изчисляване би способствал към едно по-хоризонтално разглеждане на нещата в общ икономически план и ангажиране на всички по веригата, тоест да излезем от тесния контекст на управлението на отпадъците и на политиките по околна среда", обясни Антон Пейчев, държавен експерт в дирекция "Управление на отпадъците" в Министерството на околната среда и водите. 

По думите му, България стои добре като изпълнение и преизпълнение на целите. И дори резултатите от 2018 г. сочат, че ние се приближаваме към бъдещите ни цели като ниво на изпълнение. 

По темата работи: Нели Тодорова

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ