България се изкачи до 37-о място в света по иновативност на икономиката

България се изкачи до 37-о място в света по иновативност на икономиката

България се изкачи до 37-о място в света по иновативност на икономиката

България е 37-мата най-иновативна икономика в света според годишната класация на Световната организация за интелектуална собственост, в която са включени 131 страни от цял свят. Сравнено с миналата година българската икономика се изкачва с 3 позиции нагоре.

Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) е една от 15-те специализирани агенции на ООН и е създадена през 1967 г. Анализите на СОИС показват, че българската икономика е по-иновативна от тази на редица други страни в ЕС, като например Полша, Словакия, Литва, Хърватия, Гърция, Румъния, а също на много други богати страни с напредничави дългосрочни стратегии за обществено развитие като например Катар или държави, богати на ресурси като Саудитска Арабия и Русия.

Според доклада в групата на страните с доход над средния България е позиционирана като третата най-иновативна държава в света след Китай и Малайзия и преди Тайланд, Румъния, Русия, Черна гора, Турция, Мавриций и Сърбия. Ето защо България е сред страните с ниво на представянето над очакваното за стандарта ни на развитие. Целият доклад може да бъде прочетен тук.

В подробния доклад за страната ни като силни страни на България са посочени няколко икономически обстоятелства. Това са ниска цена за съкращаване на персонал, екологична устойчивост, висок дял на инвестициите в иновации от чужбина,  висок брой запазени марки и индустриални дизайни на глава от населението, висок дял на творческите услуги в общия обем на износа и генерични онлайн домейни на високо ниво.

Слабостите на България според доклада са следните: лошите условия за започване на бизнес, ниски нива на средните оценки по математика, липса на присъствие на глобални компании от сектора на развойната дейност,  неефективно използване на електроенергия, нисък дял на микрофинансирането, ниска стойност на пазарната капитализация на фондовата борса, ниска местна конкуренция.

Докладът показва, че Швейцария и през 2020 година запазва лидерската си позиция сред най-иновативните икономики в света, следвана от Швеция, САЩ, Великобритания и Нидерландия.

Индия продължава да бъде най-иновативната икономика в Централна и Южна Азия.

Други регионални лидери в иновациите са Република Южна Африка, Чили, Израел и Сингапур.

Класацията се изготвя на основата на 80 показателя, вариращи от традиционни мерки като инвестиции в изследователска и развойна дейност и международни патенти и заявления за търговски марки до по-нови показатели като създаване на приложения за мобилни телефони и високотехнологичен износ.

"Най-големият риск е разходите и средствата за финансиране на иновациите да не се въртят, когато световната икономика страда от забавяне", отбеляза на виртуална пресконференция директорът на СОИС Франсис Гъри.

В дъното на класацията са Етиопия, Нигер, Мианма, Гвинея и Йемен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ