Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Българската икономика има нужда от скорост за предприемане на мерките, категоричен е Лъчезар Борисов
Глобалната криза е предизвикателство не само за България, но и за целия свят. Страната ни бе засегната най-тежко през второто тримесечие на годината. Добрата новина е, че при този спад от 8,5% на годишна база, България се представи много по-добре от голямата част от държавите членки на Европейския съюз, някои от които реализират спад от над 20%. Ние се представяме с близо 6 пункта по-добре от средното ниво за целия ЕС. Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Лъчезар Борисов
„Това е една безпрецедентна криза, която вещае рискове. И днес и вчера в България заразените от COVID-19 растат, като това се случва и в Европа. Този риск стои, защото българската икономика е свързана с европейската почти на 75%, тоест ако имаме затваряне на производства, нашите поддоставчици, нашият бизнес също ще бъдат засегнати отново", добави той.
Той коментира и поемането на нов дълг от страната ни в размер на 5 млрд. лв, като заяви, че в момента българската икономика има нужда от скорост за предприемане на мерките, за да бъде съживена.
„Ако нямаме икономика, няма да има социална политика, бюджет и няма изобщо да си говорим за политика. В момента ние наблягаме на скоростта, така че да преодолеем тази кризисна ситуация“, каза икономическият министър
„Дългът е буфер за това, че в края на годината ако реализираме дефицит, този буфер трябва да покрие държавните разходи, състоянието на държавата, респективно за плащането на заплати и пенсии. Този буфер ще се използва и през следващата година, тъй като тази година до момента се справяме добре и успяваме да преодолеем предизвикателствата. По-важното е, че България стана член на Банковия съюз и ERM-II, което ни даде уникалния шанс страната ни да се представи на международните финансови пазари по начин, по който никоя друга държава не го е направила през 2020 година. Имаме 22 емисии за близо 10-годишен дълг от над 10-12 държави и България се представи най-добре, сравнено с други дори сме десет пъти по-добре от гледна точка на лихвения купон“, добави той.
По думите на Борисов външните международни финансови пазари са оценили страната ни и от гледна точка на инвестициите, като за първите седем месеца България реализира доста добър ръст на инвестициите.
„Имаме преки чуждестранни инвестиции в размер на 1 млрд. и 400 млн. евро, което е ръст от над 53-54% спрямо същия период на предходната година. Българската икономика създава усещането у международните инвеститори и бизнес, че имаме добър бизнес климат. Оттук нататък ние трябва да продължим спешно с мерките, така че да запазим нашата икономика“, констатира министърът.
Той заяви, че всеки има право на протест и той приветства всеки един от протестиращите.
„Именно заради това ние от Министерството на икономиката търсим консенсуса и търсим съгласието. В момент на криза имаме нужда от синергия, от съглашение, от този надпис на Народното събрание "Съединението прави силата", имаме нужда от диалог. Именно заради това аз се опитвам да правя това заедно със синдикати, работодатели, готов съм да говоря и с хората от протеста, да намерим най-добрите мерки, така че българската икономика да бъде на сцената", коментира Борисов.
Безработицата в момента в България е на изключително ниско ниво - 7,5%, запазени са над 300 000 работни места, допълни министърът.
Одобрени са нови проекти за микропредприятията на стойност 21 млн. лв. Те ще бъдат разплатени през следващите седмици. С работодатели и синдикати са договорени две нови мерки по 78 млн. лв. Едната от тях е свързана с преструктурирането на бизнеса в посока на работа по време на COVID. Другата е свързана с компании с оборот над 500 000 лв.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.