Централните банки станаха нетни продавачи злато за първи път от 2010 г. насам

Централните банки станаха нетни продавачи злато за първи път от 2010 г. насам

Централните банки се превърнаха в нетни продавачи на злато за първи път от 2010 г. насам, след като някои страни производителки се възползваха от рекордното поскъпване на благородния метал, за да смекчат икономическите щети, нанесени от пандемията от коронавирус, предаде Блумбърг.

Нетните продажби на златни кюлчета са достигнали 12,1 тона за третото тримесечие, като за същия период на миналата година са били регистрирани нетни покупки на 141,9 тона, сочат данни на the World Gold Council. Лидери в продажбите са централните банки на Узбекистан и Турция – които са продали съответно  34,9 тона и 22,3 тона злато през последното тримесечие. Узбекистан се опитва да диверсифицира резервите си в опит да излезе от международната изолация. Същeвpeмeннo Руската централна банка записа първата си нетна продажба на злато за тримесечие от 13 години насам.

Макар че поскъпването на златото тази година се дължи до голяма степен до притока към Борсово търгуваните фондове (ETF), през последните години цената на благородния метал е подкрепяна основно от пoĸyпĸитe нa цeнтpaлнитe банките. Според Сіtіgrоuр търсенето на злато от страна на централните банки ще се възстанови през 2021 г., след като тази година се забави на фона на рекордните стойности през 2018 г. и 2019 г.

„Не е изненадващо, че при тези условия банките продават от златните си запаси“, коментира Люиз Стрийт от WGC. „Почти всичките продажби идват от банки, които купуват злато от вътрешния пазар. Нормално е те да искат да се възползват от високата цена на метала в настоящата ситуация, тъй като те са подложени на голям фискален натиск“, казва тя.

Цената на златото достигна рекордна стойност през това тримесечие въпреки продажбите от страна на централните банки и 19-процентовия спад на търсенето на годишна основа. Същевременно с това общото предлагане на злато се сви с 3% на годишна основа на фона на намалената минна продукция, макар че редица ограничения срещу разпространението на COVID-19 в Южна Африка бяха отменени.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ