Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Чуждестранните инвеститори са вложили повече пари в Китай на фона на пандемията
Чуждестранните инвеститори са вложили повече пари в Китай през миналата година, след като размерът и растежа на икономиката на страната се откроиха от останалите в света на фона на продължаващата пандемия от коронавирус, пише Си Ен Би Си.
В столицата Пекин чуждестранните инвеститори са били отговорни за над една трета от сделките за недвижими имоти, което представлява значителен ръст спрямо предходните години, коментира международния консултант по недвижими имоти JLL.
„Очаква се Пекин да остане предпочитан избор за чуждестранните инвеститори, особено като се има предвид, че прогнозите са китайската столица да демонстрира признаци за възстановяване по-рано от другите големи пазари в чужбина“, коментира Майкъл Уанг, старши директор на капиталовите пазари в JLL North China
Бизнесите също инвестираха повече пари в проекти в Китай през миналата година, сочат данните за преки чуждестранни инвестиции.
До месец ноември ПЧИ в Китай достигнаха 129,47 млрд. долара, което е повече в сравнение със същия период на миналата година. Това означава, че страната е на път да регистрира рекордна стойност на ПЧИ през 2020 г. През 2019 г. преките чуждестранни инвестиции в Китай са били в размер на 138,13 млрд. долара, а през 2018 – 135 млрд. Очаква се Министерството на търговията да публикува официалните данни за 2020 г. този месец.
На финансовите пазари, чуждестранните инвеститори са удвоили покупките на китайски облигации, сочат данни на Macquarie
Дългосрочен интерес от чуждестранните инвеститори
Нарастващият чуждестранен интерес към Китай и столицата Пекин са част от дългосрочната тенденция.
Пример за това е факта, че чуждестранните инвеститори постепенно увеличават своя дял от сделките на пазара на търговски имоти в столицата. Делът се е увеличил от 22%, или малко над една пета през 2018 г., до 30% през 2019 г. и 35% през 2020 г., според JLL.
През последните няколко години бързият икономически растеж на Китай и стотици милиони потребители в страната привлякоха редица международни марки, включително водещи автомобилни производители и финансови институции. За да подкрепи тази тенденция, китайското правителство облекчи ограниченията върху чуждестранните инвестиции.
Критиците обаче отбелязват, че промените в правилата настъпват бавно и че все още в страната се наблюдават нелоялни практики, като например изисквания за трансфер на технологии, от които зависи достъпа на компаниите до местния пазар. Строгият контрол на капитала от страна на Пекин също затруднява опитите на чуждестранните инвеститори да изнасят парите си извън страната.
На най-високо ниво, китайските власти поддържат публично позицията, че подкрепят привличането на повече чуждестранни инвеститори. Международните инвеститори обаче се притесняват от дългата ръка на Пекин.
„Пазарните участници следят по-внимателно политическите приоритети на Пекин, отколкото пазарните сили. Това ограничава либерализацията на трансграничната инвестиционна политика от 2013 г. насам и ще продължава да лимитира инвестиционния потенциал, докато не бъдат направени промени“, коментират от The China Dashboard.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.