Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ: САЩ ще пострадат повече от продължителна търговска война с Китай
Продължителна и ожесточена търговска война може да навреди значително на икономиката на Съединените щати, като ще направи домакинствата по-бедни и ще унищожи работни места, докато Китай няма да пострада толкова много. Това става ясно от симулация, проведена от икономисти на Европейската централна банка (ЕЦБ), съобщи Асошиейтед прес.
В публикуваното днес проучване икономистите твърдят, че пазарите на акции и облигации могат да бъдат засегнати от общата загуба на доверие в икономиката. "Една ескалация на търговското напрежение може да има значителни неблагоприятни последици" за световния растеж, добавят те.
Едно от специалните им заключения е, че икономиката на страната, която започва търговската война, ще се задъхва повече, отколкото преди това. Детайлите може да са различни, но качествено резултатите са ясни: "една икономика налага мита, което подтиква ответни мерки от другите страни и резултатите са по-лоши. Стандартът на живот спада и работните места намаляват".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита върху вноса на стомана и алуминий и върху редица високотехнологични китайски стоки. Предварително оповестената цел е да предпази американските компании и служители от това, което той възприема като нечестна търговия и да използва митата като тласък за постигане на нови търговски споразумения. Според оценката на експертите от ЕЦБ тези първоначални мерки ще имат само "маргинално" въздействие върху световната икономика, защото засегнатите стоки са малка част от световната търговия.
Проучването не включва митата от 10 процента, които Тръмп оповести в понеделник върху китайски стоки за 200 милиарда долара и ответните китайски мита върху американски стоки за 60 милиарда долара. Американските мита ще се покачат до 25 процента през януари, ако Китай не предложи отстъпки.
Авторите на проучването са използвали компютърни модели, разработени от Международния валутен фонд (МВФ) и самата ЕЦБ. Те възпроизвеждат сценарий, в който САЩ налагат мита от 10 процента върху целия внос и всички търговски партньори отговарят по същия начин. Този сценарий е само хипотетичен, твърдят те, но резултатите са показателни: 2 процента загуба на растеж през първата година за САЩ и спад от 3 процента в световната търговия. Целта на експеримента е да покаже общата посока на това, което ще се случи на икономиката, ако митата се разпространят.
По-високите мита ще имат както положителни така и отрицателни последици върху страните, които ги налагат. Потребителите ще се сблъскат с по-високи разходи, тъй като цените на вносните стоки отразяват по-високите мита. В същото време те могат да се обърнат към стоки местно производство и да дадат тласък на местната икономика.
Моделите сочат, че отрицателните последици превишават положителните: "По-слабият внос и увеличените пазарни дялове на американските производители на местния им пазар се контрабалансират от по-ниския износ".
САЩ ще внасят по-малко китайски стоки, но последиците за Китай ще бъдат смекчени от отклоняването на тези стоки към други експортни пазари. "В Китай търговското въздействие върху брутния вътрешен продукт първоначално е леко положително, въпреки че увеличението намалява с времето".
Китайските компании са диверсифицирали експортните си пазари и са добавили по-комплексни стоки като булдозери и енергийни трансформатори, като така правят износа им по-гъвкав.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.