Ембаргото върху руския хайвер – много шум за нищо

Ембаргото върху руския хайвер – много шум за нищо

Европа забрани вноса на руски хайвер, като част от петия голям пакет от санкции срещу Русия, одобрен в началото на април. Тогава Брюксел се похвали, че ограниченията ще засегнат "стоки, които генерират значителни приходи за Русия" и така ще удари важна част от нейната индустрия. Но така ли е в действителност?   

На Русия се дължи малка част от глобалното производство на хайвер – само 52 т от общо с 688 тона, произведени в световен мащаб през 2019 г., според Организацията по храните и земеделието. Всъщност делът на руския внос за европейския пазар е много малък, да не говорим за глобалния, пише Виктор Джак в статия за информационната платформа Polirico .

Въпреки че исторически хайверът е добиван от Каспийско море и е продаван от Русия и Иран, прекомерният улов на есетровите риби доведе до глобалната забрана за див риболов, което принуди производителите да развиват свои собствени аквакултури.

Освен това, посочва авторът, Русия до голяма степен е затворен пазар. През 2020 г. тя е изнесла само един тон от деликатеса, докато Китай, който се очертава като водещ износител, е продал зад граница 123 т, според проучване на ЕС . Според същите данни общото производство на страните в общността е 164 тона. Вносът на руски хайвер в ЕС възлиза на 3,4 млн. евро, докато само Исландия – седмият по големина търговец, е продал за 38,3 млн. евро през 2021 г. Най-скъпият вид – Ossetra, не се внася от Федерацията, по информация от Petrossian – един от най-големите търговци на рибни деликатеси.

Ето защо, заключава Виктор Джак, забраната за внос на руски хайвер в ЕС е по-скоро символична, отколкото санкционираща. „За повечето европейци това звучи ефективно, показва, че нещо се прави. Защото по-лесно е да се въведе такава санкция, отколкото да се спре вносът на газ и петрол от Русия”, коментира Беноа Томасен, председател на Комисията по есетровите риби към Федерацията на европейските производители на аквакултури. Той е предупредил ЕК, че мярката ще има ограничено въздействие по време на консултациите с Генералната дирекция по морско дело и рибарство на ЕК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ