Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия затяга контрола върху неевропейските инвестиции в стратегически сектори
Германското правителство ще приеме днес мерки за затягане на контрола върху неевропейските инвестиции в стратегически сектори. Това става в момент, когато Китай демонстрира нарастващ апетит към знакови предприятия в най-голямата икономика в Европа, предаде Франс прес.
Проектопостановлението ще бъде обсъдено днес на министерски съвет и се очаква да сведе до около 10 процента прага на капитала, който позволява на Берлин да блокира чуждестранните придобивания в някои компании (спрямо 25 процента в момента).
Повече подробности за проекта, който е деликатен в ориентираната към износа Германия и която активно инвестира в чужбина, ще бъдат представени днес по обяд от министъра на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер.
Министерството, което се въздържа да цитира конкретна страна, казва, че иска да проверява "по-внимателно инвестициите в компании, свързани с отбраната, критичните инфраструктури или някои други технологии в областта на гражданската защита като информационната сигурност", ако "законните интереси на Германия в областта на сигурността бъдат засегнати", заяви пред Франс прес говорител на министерството.
Германия от дълго време предизвиква интереса на инвеститорите, тъй като има силно международно присъствие и в страната развиват дейност много технологично напреднали малки и средни компании.
Берлин и други европейски столици са обезпокоени, че през последните години китайски компании се насочват към летища, пристанища или европейски технологични фирми.
В края на ноември страховете се съживиха след новината за бързото напускане на президента на германския производител на роботи Кука (Kuka) Тил Ройтер, едва две години след като китайският производител на домакински електроуреди Мидеа (Midea) пое компанията.
В средата на 2017 година Берлин вече затегна правилата за чуждестранните инвестиции, като си даде четири вместо два месеца, за да разглежда офертите и да разшири полето на транзакциите, подлежащи на одобрението му за доставчиците на услуги или за софтуерните производители в стратегически сектори
През февруари обаче Германия не повдигна възражения, когато китайският милиардер Ли Шуфу придоби 10 процента от автомобилостроителя Даймлер (Daimler), тъй като това е дялов праг, който е доста под този, който слага началото на процедура за разглеждане.
Но през юли германското правителство придоби 20 процента от оператора на електропреносната мрежа 50Херц (50Hertz) посредством държавната банка за развитие Ка еф Ве (KfW), позовавайки се на съображения за сигурност и противопоставяйки се по този начин на проект на китайски инвеститори, хвърлили око на този дял, отбелязва Франс прес.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.