Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германска банка придобива 20% от българска платформа за кредитиране
Германската Varengold Bank AG е постигнала споразумение да придобие 20 процента от базираната в България платформа за споделено (peer-to-peer/P2P) кредитиране - Klear, която има водещи позиции в развиващия се финтех сегмент в Югоизточна Европа (ЮИЕ). Двете страни вече са подписали споразумение, а акциите, предмет на сделката, се очаква да бъдат прехвърлени на банката до края на второто тримесечие на годината, се казва в официално комюнике на Varengold Bank AG.
Това е първа инвестиция на Varengold Bank в P2P компания от ЮИЕ. Германската банка откри свой клон в София през ноември 2018 г. с идеята да го превърне в основен център за разширяването на дейността на институцията в региона.
Varengold Bank ще подкрепи развитието и растежа на Klear с финансиране за 1.5 млн. лв., включващо дялова инвестиция и заем. Средствата ще бъдат използвани за разширяване на дейността на платформата в България и ЮИЕ.
Klear предоставя от една страна възможност на физически лица да реализират доходоносни инвестиции, като отпускат заеми на потребители, които се нуждаят от финансиране. Кредитополучателите от друга страна имат възможност да изтеглят заем бързо, лесно и при разумни нива на лихвените проценти. До този момент през платформата 1175 инвеститори са отпуснали 938 заема на стойност малко над 8 млн. лева.
Klear е създадена от Луик льо Пишу, Лукаш Лукашевски и Николай Станев, които имат богат опит в потребителското кредитиране. Мисията на компанията е да внесе повече справедливост и прозрачност в отношенията кредитор-кредитополучател по отношение на лихви и доходност. Klear е избирана две поредни години - през 2017 и 2018 г., за „Най-добър финтех стартъп“ в българското издание на състезанието Central European Startup Awards.
По последни данни от доклада European Alternative Finance Benchmarking към 2017 г. пазарът на т. нар. алтернативно онлайн финансиране в Европа, което включва и P2P платформите за кредитиране, отбелязва ръст от 36% за година до 10.4 млрд. евро, в това число обемите и във Великобритания. Без Великобритания растежът е 63% до 3.3 млрд. евро., показват още данните. В периода 2013-2017 г. средногодишният темп на растеж за сектора в Европа достига 80%. Също така, на европейско ниво само през 2017 г. през marketplace платформите е отпуснато потребителско финансиране в размер на 3.8 млрд. евро, според данните на Statista. Очакванията са до 2022 г. обемът му да се утрои до 10.3 млрд. евро.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.