Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Гръцката криза остава в дневния ред на МВФ
Осем години след избухването на гръцката криза тя продължава да бъде тема в дневния ред на форумите на Международния валутен фонд (МВФ) във Вашингтон. На тазгодишните пролетни срещи се правят спекулации за края на програмата за подпомагане на тази европейска страна и се поставя вечният въпрос за продължаването на участието на Фонда.
През период, когато Европа се е върнала към стабилен растеж, въпросът с гръцката криза би могъл да мине незабелязан във Вашингтон. Самата Кристин Лагард, управляващият директор на МВФ, на пресконференцията при откриването на пролетните годишни срещи на Фонда и Световната банка на 19 април, призна че "гръцкият народ е преживял осем години на много трудни мерки".
Само че разкритията на германския в. "Зюддойче цайтунг", който писа, че кредиторите на средиземноморската страна планират да удължат помощта си, съживиха спекулациите. Подобно удължаване би отворило врата за нови условия към Атина, за да бъде приключена третата програма, чийто край обаче би трябвало да настъпи на 20 август.
Еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси отхвърли категорично тази възможност. "Датата 20 (август) остава", заяви той в интервю за АФП в кулоарите на срещите на МВФ, призовавайки да се спре "с вдъхването на несигурност или съмнения, които наистина са безпочвени".
На въпрос дали има възможност да бъде удължен планът за подпомагане на Гърция и след този краен срок Московиси отговори: "Изобщо не може да става въпрос (...). Това е единствената дата, за която трябва да мислим, единствената, която действа мобилизиращо", подчерта той.
"Допълвам, че според мен тя е изпълнима, реалистична и по мое мнение няма друг сценарий освен това успешно и навременно излизане от гръцката програма", потвърди Московиси.
Символично значение
Според еврокомисаря краят на плана за подпомагане на Гърция би имал и символично значение за цялата еврозона: "Приключването на гръцката програма би символизирало, че сме оставили кризата зад гърба си. А освен това, особено за гърците, това би било добрата новина, че страната им също е излязла от кризата и е в състояние да породи растеж и заетост".
И гръцкият министър на икономиката Янис Драгасакис отхвърли варианта за ново забавяне. "Въпросът за удължаване на програмата не стои, тя ще приключи през август", заяви той в ефира на едно гръцко радио.
Ден по-рано гръцкият премиер Алексис Ципрас коментира, че страната му е в "последната права" към излизането на "попечителството" на кредиторите си през август.
Остава да се разбере дали МВФ ще продължи да оказва помощ на Атина, това е въпрос, който се поставя на всяка среща, и да се изясни най-вече по какъв начин. "МВФ е готов да продължи да подкрепя Гърция (...) и ние ще направим всичко, което е по силите ни според нашите принципи", потвърди за пореден път г-жа Лагард.
Във вторник главният икономист на Фонда Морис Обстфелд повтори, че международната финансова институция иска "гръцкият дълг да бъде намален". Между другото европейците не желаят и да чуват за разсрочване на дълга за по-продължителен период.
"Ние споделяме с МВФ идеята, че гръцкият дълг трябва да бъде намален с течение на времето. Тази цел е обща и ние ще продължим да обсъждаме оптималните начини за постигането й", поясни Пиер Московиси.
От 2010 година Гърция се възползва от три международни заема за общо над 300 милиарда евро. Освен това получи значително преструктуриране на дълга. Всичко това бе съпроводено от строги мерки за икономии, довери до невиждана до момента рецесия и рязко увеличение на безработицата, която продължава да бъде най-високата в еврозоната (21%).
Едва през 2017 година страната се върна към икономически растеж (1,4%), след като загуби една четвърт от брутния си вътрешен продукт.
В края на авсуг изтича срокът на действие на програмата за подпомагане с третия международен заем, отпуснат на страната през юли 2015 година или шест месеца след идването на власт на Алексис Ципрас, ръководителя на лявата партия СИРИЗА. Остават обаче още няколко последни реформи, които страната трябва да направи по искане на кредиторите си.
Антонио Родригес, Франс Прес
(БТА)
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.