Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|И от България можеш да стартираш голям бизнес
Кирил Петков е изпълнителен директор на BDC и създател на Proviotic – компания, която произвежда вегански пробиотик, базиран на щам от бактериите в българското кисело мляко. През 2015 г. Proviotic става най-продаваната и скъпа хранителна добавка в Ню Йорк. Освен това той е един от основателите на гражданската платформа MoveBG. Завършва образованието си в Щатите, а после решава да се върне в България. На 9 септември Кирил ще бъде един от лекторите в семинарната програма на „Кариера в България. Защо не?“
„Кариера в България. Защо не?“ е най-голямото кариерно събитие за българи с опит и образование в чужбина. Деветото издание на форума ще се проведе на 9 септември в Интер Експо Център и ще срещне кандидатите с над 80 компании. Освен от личния контакт с работодателите, посетителите могат да се възползват също така от кариерни консултации, съвети как да подобрят своето CV, да присъстват на лекциите от семинарната програма и други активности подпомагащи тяхното професионално развитие. Регистрацията за събитието е безплатна, но задължителна.
- Завършил си в Harvard University, кога разбра, че искаш да се върнеш в България и какви бяха основните причини за решението за завръщане?
- След Харвард имах три опции за работа:
1) да работя за ООН в Ню Йорк;
2) да работя за голям инвестиционен фонд в САЩ;
3) да стартирам моя компания с голям американски инвеститор в България;
Идеята за мой бизнес много ме привлече, както и идеята да работя в България. През 2007 България се присъедини към ЕС, което правеше целия инвестиционен климат много оптимистичен и положителен. От тогава нито един ден не съм съжалил за това решение.
- Като предприемач, смяташ ли, че България е добра дестинация за стартиране на бизнес и ако да, то какви според теб са факторите тук, благоприятстващи такова начинание?
- Положителните страни за стартиране на нов бизнес тук са сравнително ниски първоначални разходи, неограничен достъп до европейския пазар, много добри данъчни ставки, включително за личен доход. Отрицателните страни са, че не сме на място откъдето тенденциите тръгват, имаме сравнително малък местен пазар, нямаме достъп до големите инвестиционни фондове.
- Какво е необходимо на една българска компания, за да достигне до пазари като американския?
- Да е иновативна, да има уникален продукт с висока добавена стойност, да има лични контакти на американския пазар, да е готова бързо да се адаптира за местния пазар.
- В какви области смяташ, че ние като нация, имайки предвид ресурсите ни, бихме имали конкурентоспособност в следващите 10 години?
- ИТ, електроника/мехатроника, хранителна индустрия, земеделие.
- Кои според теб са най-ценните качества, които са необходими на човек за да успее в България?
- Издръжливост, креативност, смелост.
- Като работодател какво търсиш в хората, които наемаш и какви са впечатленията ти от кандидатите за работа при вас?
- Хора, за които работата в нашата фирма наистина съвпада с техните интереси и възгледи. Които не са там заради материалния си интерес, или защото трябва. Хора, които са готови да бъдат част от екип, в който няма интриги, а победите са общи.
- Като лектор на форум „Кариера в България“ 2016 на 9 септември ще говориш в панела „Кой има време за свободно време?“. Ако трябваше да дадеш само един съвет как да постигнем по-добър баланс, какъв би бил той?
- Да набелязваме дневните си приоритети на базата на нещата, които ни правят пълноценни и щастливи - да не си игнорираме нуждите, а да се опитваме да ги съвместяваме.
Ира Павлова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.