Инфлационните рискове, които пазарите игнорират

Инфлационните рискове, които пазарите игнорират

Геополитическото напрежение тласка петрола към прага от 100 долара за барел, като Украйна и ОПЕК на практика се превръщат в нов вид инфлационни рискове, пише Yahoo Finance.

Уолстрийт, който в момента е зает с множество други въпроси, включително очакваното повишение на лихвените проценти, корпоративните отчети и икономическия растеж, не обръща голямо внимание на случващото се в Източна Европа и Близкия изток. Скоро обаче това може да се промени.

Според анализаторите балансът на рисковете прави преодоляването на психологическата граница от 100 долара за барел да изглежда „много лесно“, казва Инес Фере от Yahoo Finance.

Що се отнася до ситуацията по границата между Русия и Украйна, най-голяма тревога предизвиква възможността от атака на Москва, която да принуди САЩ да предприемат действия, превръщайки своеобразната „Студена война“ между Запада и Русия от последните години в „гореща“.

„САЩ искат да покажат ясно, че Вашингтон и неговите съюзници са напълно подготвени, ако се стигне до голяма военна ескалация“, каза старшият анализатор на Eurasia Group Закари Уитлин в скорошно интервю за Yahoo Finance Live.

Поне засега вероятността за инвазия остава малка. Въпреки това, потенциалът за други кризи, от такава на енергийните доставки, която да попречи на икономическото възстановяване на Европа, до въоръжен конфликт в по-малък мащаб, който да наруши дейността на международните компании, е напълно реален. Тъй като цените на енергията така или иначе са високи, всяка ескалация на напрежението може да увеличи възходящият натиск върху цените в най-лошия възможен момент.

Миналата седмица главният финансов директор на Mondelez Internationa заяви пред Yahoo Finance, че компанията е притеснена за служителите си в региона. Русия се очаква да представлява приблизително 10% до 11% от европейския сегмент на компанията и 3% от общите й общите и продажби през 2022 г.

„Докато руснаците заплашват с нахлуване в Украйна, пазарът на (суровия петрол) ще продължи да върви нагоре“, каза наскоро Боб Яугър, изпълнителен директор на Mizuho Americas, пред Yahoo Finance Live. Ако руският петрол бъде „санкциониран или се появят затруднения с придвижването на барели... това ще бъде голям проблем“, добави той.

Към тези опасения трябва да бъде прибавено и случващото се в Близкия изток, където срещите на ОПЕК традиционно бяха източник на множество пазарни тревоги, но в ерата на пандемията останаха на заден план.

Bank of America отбелязва,  „изненадващият спад“ на свободния капацитет сред членовете на петролния картел е помогнал за скорошното поскъпване на суровия петрол.

Проблемът обаче не е само при ОПЕК, като Иран започва да се превръща в източник на тревоги за пазара заради преговорите между Техеран и западните страни относно съживяването на ядреното споразумение от 2015 г. Много от анализаторите за региона обаче оценяват като малка възможността за постигане на сделка, тъй като преговорите лесно могат да пропаднат.

Отвъд петролния картел, „виждаме няколко допълнителни елемента, които могат да доведат до по-висока волатилност на цените на петрола през март“, наскоро отбелязаха анализаторите на Goldman Sachs, които вчера прогнозираха, че суровият петрол ще достигне 105 долара за барел.

Сред тези елементи са евентуално ново освобождаване на петрол от стратегическия резерв  на САЩ (ход, до който администрацията на Байдън прибегна по-рано, без обаче да постигне съществен ефект), пренасочване от природния газ към петрола с диването на края на зимата и негативните заглавия по посока Иран.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ