Китайската икономика показва признаци за стагфлация

Китайската икономика показва признаци за стагфлация

Има признаци за стагфлация в Китай, където като цените продължават да растат, докато последните данни показват забавяне на производството, казват икономисти, цитирани от Си Ен Би Си.

В събота Националната статистическа служба на Китай съобщи, че официалният индекс на мениджърите по доставките в промишлеността PMI се е понижил до 49,2 пункта през октомври спрямо 49,6 пункта през септември. Така той е останл под границата от 50 пункта, която разделя растежа от свиването.

Джан Жиуей, главен икономист в Pinpoint Asset Management, казва, че индексът се е понижил до най-ниското си ниво от своето създаване през 2005 г., с изключение на финансовата криза от 2008 г. и февруари 2020 г., когато Китай бе най-тежко засегнат от пандемията от COVID-19.

В същото време индексът на производствените цени нарасна до 61,1 пункта, което е най-високото ниво от 2016 г. насам.

„Тези сигнали потвърждават, че икономиката на Китай вероятно преминава през стагфлация“, каза той.

Терминът стаглфация се използва за обозначаване на състояние на икономиката, при която едновременно има застой или нисък темп на икономически растеж, и ускоряваща се инфлация. Феноменът бе идентифициран за първи път през 70-те години на миналия век, когато петролната криза доведе до продължителен период на високи цени и свиване на икономическия растеж.

Китай в момента преминава през тежка енергийна криза заради недостиг на въглища.

„Това накара фирмите да освободят допълните запаси и да търпят по-дълги срокове за доставки. Този недостиг и нарастващите цени на суровините водят до ръст на производствените цени“, каза Шийна Юе от Capital Economics.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ