Кристалина Георгиева: Рецесията ще е поне толкова лоша, колкото през 2009-та. Възстановяването ще започне догодина

Кристалина Георгиева: Рецесията ще е поне толкова лоша, колкото през 2009-та. Възстановяването ще започне догодина

Очакваме рецесията през 2020 г. да бъде поне толкова лоша, колкото по времето на глобалната финансова криза, ако не е и по-лоша. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в изказване след конферентен разговор между финансовите министри от страните от Г-20 и централни банкери.

„Човешката цена на пандемията от коронавирс вече е неизмерима и всички държави трябва да работят заедно, за да защитят гражданите си и да ограничат икономическите щети. Сега е време за солидарност – като това беше и основната тема на днешната среща на финансовите министри на страните от Г-20 и управителите на централните банки.“, коментира Георгиева.

Тя казва, че по време на този разговор е акцентирала върху три точки:

„Първо, перспективите за глобален растеж: за 2020 г. той е отрицателен – рецесията ще бъде поне толкова лоша, колкото по времето на глобалната финансова криза, ако не и по-лоша. Ние обаче очакваме възстановяване през 2021 г. За да стигнем дотам, от първостепенно значение е да се даде приоритет на ограничаването на разпространението на заразата и укрепването на здравните системи – навсякъде. Ударът върху икономиката е и ще бъде тежък, но колкото по-бързо спрем вируса, толкова по-скоростно и силно ще бъде възстановяването“, категорично подчертава управляващият директор на МВФ.

„Силно подкрепяме извънредните фискални мерки, предприети от много страни за укрепването на здравните системи и защитата на засегнатите работници и фирми. Приветстваме решенията на централните банки за разхлабване на паричната политика. Това са смели действия, които са в интерес не само на отделните страни, но и на световната икономика като цяло. Ще бъдат необходими още подобни мерки, особено на фискалния фронт“, казва Георгиева.

„Второ, развитите икономики като цяло са в по-добра позиция да се отговорят на кризата, но много развиващи се пазари и страни с ниски доходи са изправени пред значителни предизвикателства. Те са подложени на изтичане на капитал, като същевременно с това вътрешната активност ще бъде засегната, след като страните започнат да предприемат мерки срещу епидемията. От началото на тази криза инвеститорите са прибрали обратно 83 млрд.  долара от развиващите се пазари, което е най-голямото регистрирано изтичане на капитал. Гледаме с особена загриженост на страните с ниски доходи, които са под дългов натиск - проблем, върху който работим  в близко сътрудничество със Световната банка“, добавя тя.

По думите й третата точка е свързана с действията, с които МВФ може да подкрепи засегнатите страни:

  • Концентрираме двустранно и многостранно наблюдение на кризата и предприетите действия за ограничаването на последствията от нея.
  • Ще увеличим значително извънредното финансиране – близо 80 страни са ни потърсили за помощ, работим в близко сътрудничество с международните финансови институции, за да осигурим силен и координиран отговор
  • Запълваме Фондът за ограничаване на катастрофите и възстановяване (Catastrophe Containment and Relief Trust – CCRT), който да помогне на най-бедните държави. Приветстваме направените дарения и призоваваме всички, които могат, да се включат.
  • Готови сме да разгърнем заемния си капацитет от 1 трилион долара
  • Разглеждаме други възможни действия. Няколко страни с ниски до средни доходи поискаха от МВФ Специалните права на тираж (SDR), както стана и по времето на световната финансова криза. Ние разглеждаме този вариант.

„Това са извънредни обстоятелства. Много държави вече предприеха безпрецедентни мерки. Ние от МВФ, в сътрудничество с всичките страни членки, ще направим същото. Нека се изправим заедно пред тази извънредна ситуация, за да подкрепим всички хора по света“, казва в заключение Георгиева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ