Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кризата с COVID-19 ще доведе до нова вълна от протекционизъм
Правителствата по света ще се ориентират към все по-протекционистки политики в близкото бъдещето, в опит да ограничат икономическите щети от пандемията от COVID-19. Такава прогноза направи Дебора Елмс, търговски експерт от консултантската фирма Asian Trade Centre пред Си Ен Би Си.
Коронaвирусът вече е в повече от 180 страни и територии на планетата и накара много държави да предприемат строги правила срещу износа на медицинско оборудване и консуматив – тенденция, която с времето може да засегне и износа и вноса на други стоки, и най-вече на хранителните продукти.
„В най-близко време трябва да очакваме голяма вълна от протекционизъм и то не само по отношение на медицинските стоки. Ситуацията ще се отрази особено на храната.“, казва Елмс.
„Когато страните започнат да се притесняват за хранителните си запаси, те ще забранят износа им и ще ограничат вноса им от трети страни.“, добавя тя.
По-рано тази седмица Световната търговска организация прогнозира срив на глобалната търговия с между 13% и 32% тази година. Тенденцията за спад на търговията съществуваше още преди кризата с коронавируса, като тя бе подсилена от размяната на мита между САЩ и Китай. От СТО очакват възстановяване на търговията през 2021 г., но това ще зависи от дълбочината и продължителността на кризата, както и от политиките на отделните страни в борбата с коронавируса.
Докато правителствата се стремят да защитят своите икономики, те вероятно ще съсредоточат вниманието си върху „любимите“ си индустрии, което ще доведе до друг ръст на протекционизма.
„На фона на растящата икономическа несигурност, правителствата ще подпомогнат смятаните от тях за ключови индустрии и секторите, които са засегнати най-лошо от пандемията. Най-вероятно тази подкрепа ще бъде под формата на протекционизъм срещу техни конкуренти от други страни“, обяснява Елмс.
„Това е логичната стъпка за всяка страна – ограничавате търговията и се фокусирате върху вътрешния пазар, борите се за запазването на работните места на местното население и не мислите за другите. Разбира се, в резултат на това потърпевши ще бъдат всички останали.“, казва още тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.