Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Модерна овцеферма без аналог у нас е изградена със средства по подмярка 4.1
Над 1700 овце от породата „Синтетична популация българска млечна“ се отглеждат в една от най-модерните овцеферми у нас. Стопанството се намира в град Долни Дъбник. През 2016 г. в него се изпълнява проект по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“. Разходите по проекта са в размер на 1 901 378 лв., като по него са изградени три основни сгради – две за отглеждане на млечни овце, всяка от които с капацитет 768 животни и трета за доене на овце. Закупена е и доилна зала с капацитет 72 животни.
„В България има още три подобни ферми, но инсталираната тук вентилация няма аналог у нас“, споделя д-р Данаил Димитров, ръководител на стопанство. Фермата е изградена така, че да дава пълен комфорт на животните, като една от най-големите е, че няма миризма на овце. Това е постигнато с помощта на щори, които не позволяват на амоняка да се задържа. Помислено е и за здравето на животните. Въздушните течения минават над овцете, като по този начин се избягват белодробните заболявания.
Работи се с акцент върху селекцията
В овцефермата работят активно в областта на селекцията. Стопаните се стремят към създаването на високопродуктивни животни с висока млечност, които да дават и по-качествени приплоди с високи гени за продуктивност. Средният дневен млеконадой е около 2,5 литра, а животните се разделят на групи според млечността им. „Постоянно се стремим към повишаване на млеконадоя, за разплод използваме мъжки животни, които са с добро родословно дърво и висок ген за млечност. Маслеността на млякото във фермата е 8,68%“, споделя д-р Димитров.
Независимо от сезона животните се изкарват често на пасища. Това се прави дори когато няма достатъчно трева. Целта е овцете да не стоят затворени само в тясното пространство, но и да се разхождат. „В подобни случаи те биват предварително подхранени“, конкретизира д-р Димитров.
Европейските средства са в основата на успеха
Основната амбиция за стопанството е да се разширява. Въпреки добрите резултати и тук се сблъскват с наболелия въпрос за работната ръка в земеделието. „Няма желаещи за тази дейност и това е най-големият ни проблем! Предлагаме условия, каквито няма другаде. Фермата е чиста, дори. Премахнали сме миризмата на овце и на отпадъци, осигурили ли сме едно изключително добро работно място“, казва още д-р Данаил Димитров. Той е категоричен, че ако няма европейски средства, подобно нещо няма как да се изгради в страната,. Продажната цена на млякото засега е ниска, подобна е ситуацията и при пазара с агнета. „Само със собствени усилия няма да можем да се справим, затова сме благодарни, че успяваме да получим и субсидии“, споделя ветеринарния лекар.
[[{"fid":"322211","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":153,"width":562,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.