МВФ се надява на обновяване на отношенията със САЩ след победата на Байдън

МВФ се надява на обновяване на отношенията със САЩ след победата на Байдън

Победата на Джо Байдън на президентските избори в САЩ дава възможност на Международния валутен фонд (МВФ) да обнови отношенията си със САЩ, и да направи зелените инициативи по-голям дял от плана си за възстановяване на глобалната икономика, пише Ройтерс.

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева е изпратила „лични” писма до новоизбрания президент Байдън и вицепрезидентът Камала Харис тази седмица, заяви говорител на организацията пред информационната агенция.

Настоящият президент Доналд Тръмп все още отказва да признае поражение, като неговият щаб заведе дела в няколко щати за изборни измами, без обаче да представи доказателства за такива. МВФ обикновено не коментира публично изборите в САЩ, докато официалните резултати от тях не бъдат обявени

Източници, запознати с целите на Георгиева, казват, че ангажиментът на Байдън към многостранните институции и обещанието му да върне САЩ в Парижкото споразумение за климата помагат на МВФ да напредва по собствените си цели.

Един източник на организацията заяви, че някои членки на Фонда се надяват Байдън да преобърне позицията на администрацията на Тръмп по отношение на новините ресурси на МВФ, общо разпределение на специалните права на тираж (SDR), което може да увеличи валутните резерви на страните членки със стотици милиарди долари.

Американският финансов министър Стивън Мнучин е в опозиция на тези мерки, като те бяха използвани за последно по време на световната финансова криза от 2009 г., когато Байдън бе вицепрезидент. Мнучин също така се противопоставя на ново увеличаване на квотните ресурси на МВФ, което може да доведе до увеличаване на дела на Китай и други големи страни с нововъзникващи пазарни икономики, друга мярка, която за последно бе в сила, когато Байдън заемаше вицепрезидентския пост.

В почти всяка своя реч Георгиева акцентира върху нуждата от фискални стимули за изграждането на „по-зелена, по-умна и по-справедлива” глобална икономика, като същевременно с това се намаляват вредните емисии и се изграждат общества с равни възможности за всички - цели, които до голяма степен споделя и екипа на Байдън.

Миналият месец МВФ представи актуализираната си прогноза за световната икономика, според която тя ще се свие с 4,4% през 2020 г. и ще нарасне с 5,2% през 2021 г. Според тази прогноза най-тежко ще бъдат засегнати развиващите се пазари, с изключение на Китай.

Георгиева също така среща опозиция в предложението си страните от Г-20 да не спират само с удължаване на замразяването на дълговете на по-бедните държави, а да предприемат още по сериозни мерки за облекчаване на тежестта върху тях, тъй като много от тези страни пострадаха тежко от пандемията.

Управляващият директор на МВФ ще акцентира върху нуждата от държавни инвестиции в зелената икономика на среща на световните лидери на Парижкия форум за мир днес, каза източник, запознат с плановете.

На събитието се очаква да присъстват още френският президент Еманюел Макрон, както и присъединят лидерите на Германия, Индия и Китай, но не и американският президент Доналд Тръмп.

Във вторник Георгиева заяви, по време на  съвместна пресконференция на МВФ и националната банка на Виетнам, че са необходими решителни мерки за намаляване на риска от дългосрочни последици от пандемията от COVID-19 и за справяне с други потенциални шокове, като например такива, свързани с  климатичната криза.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ