Най-големият работодател на Балканите престава да съществува

Икономика

От днес балканският гигант "Агрокор" и най-голям работодател на Балканите престава да съществува. Дейността му се поема от групата Фортенова, съобщи информационният сайт Б92. Най-големият акционер в новата група е руската банка Сбербанк, която притежава 39,2 процента от акциите. Другият руски кредитор банка ВТБ разполага със 7,5 процента, а Загребска банка с 2,9 процента.

"Агрокор" беше най-голямата компания за търговия на дребно в Хърватия, но натрупа около 5,8 милиарда евро дългове. Конгломератът формира около 15 процента от брутния вътрешен продукт на Хърватия и евентуалният й фалит би оказал драстичен ефект върху икономиката и би довел до загубата на хиляди работни места, предава БТА.

В опит да избегне подобен развой хърватското правителство назначи синдик на "Агрокор", който успя да постигне споразумение с кредиторите. 

Според постигнатите договорености между кредиторите на "Агрокор" от общо 159 компании, които действаха в рамките на Агрокор груп, 47 се преобразуват в нови дружества в рамките на Фортенова с добавка "плюс" към името, например Конзум ще продължи дейността си като Конзум плюс.

Акциите на други 30 хърватски компании ще се прехвърлят към Фортенова груп и ще излязат от режима на управление от синдик.

Синдикът ще продължи да управлява останалите несъстоятелни дружества от групата "Агрокор", докато не приключи процедурата на присъединяването им към новата Фортенова груп.

За днес е свикано и първото събрание на собствениците на Фортенова, което ще се проведе в Амстердам. На него ще бъдат избрани членове на управителния съвет и ще бъдат определени техните възнаграждения.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"