Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|От форума в Давос: Светлината в тунела се вижда, но тунелът е дълъг
Смятам, че трябва да отделяме по-малко време на прогнозите за растеж и да мислим повече за диапазона от възможности, или с други думи за несигурността. Това заяви вицепремиерът на Сингапур Тарман Шанмугаратнам по време на панела „Възстановяване на икономическия растеж“, част от провеждащия се онлайн Световен икономически форум.
„Миналата година имахме голям диапазон от потенциални развития, като според мен правителствата действаха своевременно с приемането на парични и фискални политики, които поне да помогнат поне за изграждане на долна граница на потенциалния колапс, както в икономически план, така и по отношение на обществения морал. Здравните мерки, разбира се, бяха най-важният приоритет“, каза Шанмугаратнам.
По думите му диапазонът от възможности през тази година не е толкова широк, колкото през миналата, но продължава да е сравнително голям.
„Никой не може да претендира, че знае какъв ще бъде световният растеж, или пък този на отделните държави, през годината, тъй като твърде много неща зависят от вируса. Ключовата несигурност, пред която сме изправени в момента, идва от въпроса кога ще постигнем стаден имунитет в международен план. Докато това не се случи, никой не е в безопасност дори в отделните страни“, коментира сингапурския вицепремиер.
Той заяви, че разпространението на ваксините в развитие икономики върви по-бързо от очакваното преди 6 месеца, но това не важи за развиващия се свят, където дистрибуцията не е на желаното ниво.
„Експертите казват, че за стаден имунитет е необходимо да бъде ваксинирано около 70% от населението, като при новите варианти на вируса този процент може да е и по-голям. Така че ние сме от това да можем да говорим за края на кризата. Светлината в тунела се вижда, но тунелът е дълъг. Пътят няма да бъде безавариен, като още сега усещаме шокове. За това е важно политиките за защита на най-уязвимите групи да бъде поддържана.“, каза още Шанмугаратнам
„Когато държавите са изправени пред предизвикателства, като това с пандемията от COVID-19, има моменти, в които говори страхът. Презумпцията е, че в страна с високо етническо разнообразие, каквато е Индия, броят на починалите от пандемията ще бъде толкова висок, че за депутатите ще бъде трудно да се обединят и да предприемат общи действия срещу епидемията. Смятам, че Индия показа на света, че когато гражданите и правителството са на една страна, може да бъде постигнато много“, коментира министърът на развитието на жените и децата в Индия Смрити Зубин Ирани.
По думите й способността на хората и администрацията да се адаптират е от ключово значение за преборването на пандемията.
„COVID-19 обедини света в споделянето на най-добрите практики, било то здравни или фискални, и в опитите да се гарантира, че това разрушение няма да погълне всяка икономика. Смятам обаче, че разграничението между развитите и развиващите се икономики бавно ерозира. Днес основното мерило е компетентността“, коментира Ирани.
Президентът на руската банка ВТБ Андрей Костин заяви, че много години в Давос се е говорил за потенциалния риск за икономиката от една пандемия , но същевременно с това той винаги е бил подценяван.
„Докато финансовата криза от 2008-2009 г. доведе до решенето на страните от Г-20 за въвеждане на на глобалната регулаторна рамка Базел III, смятам че подобни мерки трябва да бъдат взети в рамките на Г-20 и други международни институции за създаване на нов ред за световно сътрудничество в здравен план“, коментира той.
Той обясни, че пандемията е важен урок за бизнеса и по-конкретно за частния здравен сектор. „Много частни болници бързо бяха трансформирани бързо в болници за лечение на заразени с COVID-19. Някой бизнесмени дори изградиха болници за своите служители“, каза още Костин.
Той заяви, че се надява, че няма да има геополитическо съревнование по отношение на ваксините.
„Русия създаде ваксина доста бързо, като има много дебати за това кой е първи и кой е най-добър. Смятам, че въпросът не е в това. Важно е да произведем колкото се може повече ваксини и да осигурим равен достъп на всички хора до тях“, коментира Костин.
По думите му тази година руската икономика ще нарасне с 3,7%, след като миналата година бе отчете спад от 4%.
„Ще мине доста време преди връщането към нормалното, или иначе казано, към пълното възстановяване на световната икономика. Пътуванията са основа част от начина, по който работи съвременния свят, и от потока от познания. Те не са само за забавление, пътуванията са неразделна част от световната икономика. За страни като Сингапур те са от критично значение“, коментира Шанмугаратнам.
По думите му е важно да се разбере, че в глобален мащаб нито една икономика, включително и най-развитите, няма да се върне към нормалното, докато по-голямата част от т.нар. развиващ се свят, не преодолее тази криза.
„През последните 20 години развиващият се свят, извън Китай, допринесе за около една трета от световния икономически растеж. Ако погледнем към следващите 10-20 години, най-големите възможности за растеж са именно там. В интерес на всички е да разрешим тази криза в развиващия се свят и да инвестираме в инфраструктура и глобализация.“, каза още Шанмугаратнам.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.