Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ОМВ Петром и Нафтогаз започват проучвания за газ в украинската зона на Черно море
Австрийско-румънската компания "ОМВ Петром" и украинската "Нафтогаз" ще извършват съвместно проучвания за газ в украинските води на Черно море, след като подписаха меморандум за разбирателство за разработване на съвместни проекти, предаде Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на украинската компания.
ОМВ Петром съобщи, че стратегията на компанията е да разшири дейностите си в Черно море, което според компанията има "окуражаващ потенциал от въглеводороди". "Миналата година разширихме дейностите си в офшорната зона на България и сме на път да ги разширим и в Грузия, така че Украйна е една естествена стъпка за оценка на възможностите в зоната", посочиха те. През септември 2020 г. компанията придоби целия капитал на OMV Offshore Bulgaria, която държеше 43% от българския блок в Черно море "Хан Аспарух" от досегашния собственик OMV Exploration & Production. ОМВ Петром също така извършва проучвания за нефт и газ в блока Neptun в румънската част на Черно море съвместно с американската компания ЕксънМобил. Окончателното решение за инвестиции се очаква в началото на следващата година.
"Миналата година Нафтогаз се зае с откриването на нови възможности за проучвания и разработване на нови газови находища в Украйна. Със спечелването на лиценза за периметъра Юживска в Черно море, който има голям потенциал, както и с потенциала в Западна Украйна, Нафтогаз сега ускорява плановете си за инвестиции", заяви оперативният директор на компанията Ото Ватерландер.
Нафтогаз си поставя за цел да привлече в тези планове международни партньори с опит, така че Украйна да стане независима до 2030 г. по отношение на потреблението на газ, се посочва в съобщението.
Ватерландер определи ОМВ Петром като "ценен партньор с добро име" и изтъкна опита на компанията в региона. Той напомни, че ОМВ Петром е открила "обещаващия периметър" Нептун в румънската зона в Черно море, но също така има опит в експлоатацията на ресурси в румънските Карпати, които имат същата геоложка история като украинските Карпати.
"Виждаме голям потенциал за сътрудничество в тези зони и очакваме с нетърпение да установим следващите конкретни стъпки на сътрудничество за близкото бъдеще", заяви още директорът на Нафтогаз.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.