Парламентът одобри удължаване на квотата за ваучери за храна за 2021 г.

Парламентът одобри удължаване на квотата за ваучери за храна за 2021 г.

Предстои увеличение на месечната необлагаема сума до 200 лв. и на квотата за 2022 г. до 1 млрд. лв.

В петък, 28 януари, министърът на финансите издаде първите заповеди за квоти за ваучери за храна за 2022 г. Това стана възможно след като Народното събрание одобри на второ четене удължаването на някои разпоредби бюджета за 2021 г., включително квотата за ваучери за храна. По този начин работодателите ще могат да предоставят на своите служители ваучери за храна за януари и февруари до приемането на бюджет 2022 г.

Квотата за ваучери за храна се определя в Държавния бюджет в началото на всяка година, като публикуваният за обществено обсъждане Проект на бюджет за 2022 г. предвижда квотата да нарасне до 1 млрд. лв. През 2021 г. квотата се равняваше на 390 млн. лв. и беше изчерпана още през ноември. Месечната необлагаема сума под формата на ваучери за храна в момента е до 80 лв. на служител и се очаква да нарасне до 200 лв. през 2022 г.

Министърът на финансите обяви преди дни, че с ваучерите за храна ще може да се плащат и битови сметки за електрическа енергия и вода, като така правителството ще стимулира работодателите да предоставят допълнителни средства на своите служители за покриване на растящите разходи за комунални услуги.

„Подобряването на системата на ваучерите за храна и увеличението на необлагаемата сума до нива, сравними с европейските, са добро средство за борба със сивата икономика и изсветляването на доходите. Редица наши прочувания показват, че ваучерите за храна увеличават местното потребление, събираемостта на данъците и водят до изсветляване на икономиката в размер на 15-20% от размера на квотата,“ казва Меди Бенбугера, изпълнителен директор на Идънред България и председател на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България. Потребителите на ваучери за храна в България са над 500 000 души всеки месец, като това остава най-популярната социална придобивка в България и нейните ползи за мотивацията, покупателната способност и благосъстоянието на работещите е неоспорима.

Във връзка със зачестили медийни публикации относно данъчното третиране на ваучерите за храна – облагането с ДДС на ваучери за храна няма да се промени през 2022 г. И в момента ваучерите за храна се облагат с ДДС при извършването на замяна на ваучера с храна и хранителни продукти от крайния потребител. Нито работодателите, нито служителите ще плащат допълнителен ДДС върху номиналната стойност на ваучерите за храна, както се твърди в някои медийни публикации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството