Пламен Димитров: Много от мерките не стигнаха до бизнеса

Пламен Димитров: Много от мерките не стигнаха до бизнеса

Около 250 хил. работни места бяха спасени устойчиво през тези девет месеца, откакто върви пандемията. Безработицата се увеличи само с 30 хил. души, а можеше да бъде много повече ако не бяха мерките 60/40 и 80/20. Това заяви пред bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров.

По думите му за тези работни места са отишли около 630 млн. лева, предоставени на 11 хил предприятията.

„Това е кратката равносметка от гледна точка на работещите. От гледна точка на работодателите обаче картината не е толкова оптимистична. Много от мерките не стигнаха до бизнеса по ред причини. Те са най-вече административни и са свързани със забавяне на обработката на документи и с много сложни процедури. Фирмите и сега не знаят откъде и как могат да вземат средства“, коментира Димитров.

„Нашето предложение беше да бъде определен процент от оборота и всяка фирма да може да получи определена сума, в зависимост от това какъв е бил оборотът е през същия период на миналата година. Това щеше да бъде лесния начин.“, добави президентът на КНСБ.

Той обясни, че ще има нужда някои от мерките за подкрепа на бизнеса да бъдат удължени до края на следващата година, тъй като възстановяването няма да е никак лесно и първите знаци на истинско възстановяване до нивата от преди кризата ще стане някъде през 2022 г.

„Има мерки, но те са разхвърляни хаотично и хората не ги разбраха и не се възползваха от тях. Те трябваше отдавна да бъдат консолидирани. Сега вървим по този път“, коментира Димитров.

По думите му хубавото е, че поне една мярка със сигурност ще бъде променена.

„От 1 януари прословутата помощ от 24 лева на ден ще стане 75 на сто от средния осигурителен доход за месец октомври. Тоест, върху това ще бъде плащано на затворените бизнеси от началото на следващата година. Това е далеч повече от тези 24 лева в зависимост от това каква заплата си работил:, обясни Димитров.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ