Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Производителите на чипове с рекордни печалби въпреки недостига
Приходите на 10-те най-големи компании за производство на чипове в света са нараснали до рекордни нива през първото тримесечие на 2021 г., сочат данни на компанията за пазарни проучвания TrendForce, цитирани от Си Ен Би Си.
Общите тримесечни приходи на производителите на полупроводници, известни още като „леярни“ (компаниите които на практика произвеждат чиповете за други фирми, работещи по техния дизайн) , са достигнали рекордните 22,75 млрд. долара.
Чиповете играят ключова роля в повечето сектори на съвременната промишленост – от автомобили до игрови конзоли и от перални машини до четки за зъби. Именно високото им търсене във всички сектори доведе до сериозен недостиг, който може да продължи до 2023 г.
„На фона на нарастващото търсене на различни устройства, производителите увеличават дейностите си по снабдяване на компоненти, в резултат на което капацитета на леярните не успява да покрие всички поръчки.“, коментира Джоан Чиао от TrendForce.
Около 57% от приходите в сектора на леярните на чипове през последното тримесечие са генерирани от една компания Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation, или TMSC.
Тайванската компания отчете рекордни приходи от 12,9 млрд. долара за първото тримесечие, сочат данните на TrendForce.
Основните източници на приходи за компанията са нейните чипове на база 7, 12 и 15 nm технологии. „Приходите от полупроводниците на база 7-нанометрова технология ръстът със стабилно темпо благодарение на поръчки от AMD, MediaTek, и Qualcomm“, обясни Чиао, като добави, че продажбите са нараснали с 23% спрямо предходното тримесечие.
Донякъде изненадващ е факта, че продажбите най-модерните чипове на TSMC – тези на база 5 nm технология, всъщност са намалели, тъй като Apple, който е най-големият клиент TSMC в тази категория, е навлязъл в неактивен производствен сезон.
Междувременно приходите на южнокорейския гигант Samsung от неговата леярна за чипове са намалели с 2% през последното тримесечие до 4,1 млрд. долара.
Според Чиао това се дължи отчасти на студеното време в американския щат Тексас през февруари, което предизвика прекъсвания на електрозахранването в Остин и принуди Samsung временно да спре производството на чипове в един от заводите си в щата.
Приходите на тайванската леярна United Microelectronics Corporation са нараснали с 5% на тримесечна база до 1,6 мрлд. долара, докато тези на китайската SMIC са се повишили с 15% до 1,1 млрд. долара.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.