Райфайзенбанк: Най-песимистичните прогнози за икономиката през първото тримесечие не се сбъднаха

Райфайзенбанк: Най-песимистичните прогнози за икономиката през първото тримесечие не се сбъднаха

Данните за динамиката на БВП от първото тримесечие са по-скоро положителни, отчита Райфайзенбанк в месечния си макроикономически анализ. Предвид старта на пандемията през март, най-сериозният удар ще се прояви в макростатистиката за второто тримесечие.  Официалната статистика за този период ще бъде публикувана едва през август и септември, но краткосрочната бизнес статистика на НСИ за април вече отчита сериозни спадове: в индустрията с 15.7%, в строителството с 15.0%, а в търговията на дребно – с 19.0% на годишна база, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.

Според НСИ през първото тримесечие на 2020 г. реалният икономически растеж, спрямо същия период на миналата година, макар и слаб бе положителен на ниво от 1.2%.

„В рамките на БВП от страна на търсенето инвестициите спаднаха със 7.1%, докато потреблението слабо се увеличи – с 1.4%. От друга страна, нарастването на износа през тримесечието (1.8%) бе по-бързо от това на вноса (0.3%)”, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.

От страна на производството, през първото тримесечие индустрията спадна с 1.6%, докато услугите, строителството и селското стопанство увеличиха продукцията си, съответно с 1.8%, 1.1% и 1.4% на годишна база.

На този фон безработицата през първото тримесечие спадна с 0.4 пр.п. спрямо първото тримесечие на 2019 г – до 4.6%, а инфлацията бе умерена (3.2%), като постепенно се забави до 2.8% към края на май.

Интернет базирани high frequency данни към юни отразяват аспекти от възстановяването в различни страни. Според тях България се връща малко по-бързо към нормален живот от например съседна Румъния и кандидатстващата заедно с нас за чакалнята на Еврозоната Хърватия. Причина за тази динамика, логично, е по-бързото разхлабване на ограничителните мерки у нас. От друга страна, индикаторите за субективно възприемане на икономическото възстановяване в България са малко по-песимистични от тези в Румъния и Хърватия.

[[{"fid":"355818","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":741,"width":1321,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

„Това е сигнал, че е твърде рано за реална оценка на въздействието на вируса върху българската икономика. Ясно е, че данните от приключващото второ тримесечие ще отразят концентрирано влиянието на рестриктивните мерки, но не съвсем предвидими остават и третото, и четвъртото тримесечие, тъй като те ще бъдат повлияни не само от бъдещото (контролирано) разпространение на вируса, но и от степента на сработване на мерките за подкрепа на бизнеса, както и от множество бъдещи нестандартни политически и бизнес решения, вземани в турбулентна международна среда.“ заключи Калчев.

        

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ