Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рекорден оптимизъм за пазара на труда
Нагласите в българската икономика за непосредствените перспективи пред пазара на труда са на най-високите си равнища от началото на кризата, показва коментар на екип „Икономически проучвания“ на УниКредит Булбанк.
Очакванията за пазара на труда са избора за индикатор на месец януари на икономистите от банката. В началото на всеки месец те ще избират най-значимия според тях показател за актуалната икономическа обстановка и ще анализират неговата динамика и влияние.
Коментарът е изготвен на база на данни на Евростат за януари 2017 г. В тях се обобщават очакванията на мениджъри от секторите „Промишленост“, „Услуги“, „Търговия“, „Строителство“ и представители на сектор „Домакинствата“ в редовна анкета. Обобщаващият показател* за очаквания баланс между наемане и освобождаване на работна ръка е в силна възходяща тенденция от началото на 2013 г., потвърждават и последните данни.
Регистрираният оптимизъм за перспективите пред заетостта се потвърждава и от най-разпознаваемия измерител за състоянието на пазара на труда у нас - нормата на безработицата.** Както е видно от графиката по-горе, реално отчетените данни за нормата на безработицата показват ясна тенденция да следват динамиката на обобщаващия показател за нагласите за пазара на труда.
Това е само една от причините икономистите на УниКредит Булбанк да бъдат оптимисти за продължаване на тенденцията от последните три години за ръст на заетостта и спад на безработицата и през 2017 г.
Останалите са:
-
Възстановяващата се икономика на ЕС;
-
Търсенето на все повече български стоки подкрепя ориентираните към местната икономика сектори;
-
Реализирани проекти в България с европейско финансиране и др.
Икономистите на банката прогнозират нов тласък за инвестиции в създаване на нови предприятия в България и разрастване на съществуващи. Причината е наблюдаваният все по-голям интерес на потребителите към български стоки и услуги.
Вижте пълния коментар на екип „Икономически проучвания“ на УниКредит Булбанк.
__________________
* Коментираният показател е получен чрез осредняване на нагласите за пазара на труда на петте сектора спрямо теглата, които са определени на всеки от тях в общия индикатор ESI (Economic Sentiment Indicator), така както са формулирани от Евростат – Промишленост с 40%, Услуги с 30%, Домакинства с 20%, Търговия и Строителство с по 5%. Получената средно-претеглена стойност е изгладена чрез 3-месечна плъзгаща се средна.
** Нормата на безработицата представлява броя на безработните като дял от икономически активното население.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.