Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ се готвят да включат 89 китайски компании в нов „черен списък”
Администрацията на президента Доналд Тръмп е близо до включването на 89 китайски и други компании, които имат връзка с военните сили на своите страни, в черен списък, който да ограничи достъпа им до американски технологии, предаде Ройтерс
Този ход може да доведе до нова ескалация на напрежението между Вашингтон и Пекин и да нанесе щети върху американски компании, които имат бизнес с Китай.
Говорител на Министерството на търговията на САЩ, което отговаря за изготвянето на псисъка, отказа коментар. Китайското външно министерство също не е отговорило на исканията за коментар.
По информация на медията в списъка влиза китайският държавен самолетостроителCommercial Aircraft Corp. of China (Comac), който играе водеща роля в усилията на страната да подбие дуопола на Boeing и Aribus. В списъка са още Aviation Industry Corp. of China и други десет компании, свързани с авиационната индустрия.
Списъкът е част от проектозакон, който идентифицира руски и китайски компании, които според САЩ са „крайни военни потребители“, определение, което означава, че американските компании ще трябва да получат лицензи от правителството, за да могат да продават стоки на тези компании. Правилата са такива, че е по-вероятно заявленията за подобни лицензи да бъдат отказвани.
Новините за новите санкции идват в труден момент за американската авиокосмическа индустрия, тъй като Boeing се надява да получи одобрение от Китай за връщане на самолетите 737 MAX на пистите, след като миналата седмица компанията получи подобно разрешения от американския авиационен регулатор (FAA). През март 2019 г. Китай стана първата страна, която заземи самолетите от този модел след две катастрофи, при които загинаха общо 346 души.
В проектозакона, видян от Ройтерс, Ройтерс, Министерството на търговията посочва, че възможността да се контролира потока от американски технологии към включените в списъка компании е „от жизненоважно значение за защитата на интересите на националната сигурност на САЩ”.
Списъкът ще е изненада за поне един американски доставчик, който не е отрил връзка между COMAC и китайските военни сили, коментира запознат източник.
Сред доставчиците на стоки и услуги за COMAC влизат американските гигант General Electric Co и Honeywell International. Говорител на GE заяви, че нейните глобални смесени предприятия работят в съответствие с всички закони и че компанията е работила за получаване на лицензи, свързани с крайните военни потребители.оворителка на Honeywell отказа коментар.
Освен 89-те китайски компании, списъкът включва още 28 руски организации, сред които компанията Irkut.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.