САЩ предложиха глобална данъчна реформа

САЩ предложиха глобална данъчна реформа

Администрацията на американския президент Джо Байдън предложи данъчна реформа, която ще засегне облагането на най-големите мултинационални компании. Според нея компаниите ще плащат на националните правителства спрямо реализираните продажби в съответната страна. По този начин ще бъде въведен глобален минимален корпоративен данък и ще се намали избягването на данъчно облагане, съобщи Файненшъл таймс.

Според Уол Стрийт Джърнал промяната ще засегне около 100 от най-големите глобални корпорации. Според Politico става въпрос за компаниите, които имат годишни приходи над 20 млрд. долара - като Google и Facebook, но и като Volkswagen също. Предложението е изпратено до 135 страни, които участват в междуправителствени преговори на данъчна тема. Тези преговори са ръководени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в Париж, в която членуват 37 относително богати държави. България все още не е част от тази организация.

Подкрепа за реформата изрази италианския премиер и бивш президент на ЕЦБ Марио Драги, а от германското финансово министерство смятат, че крайното споразумение по нея може да бъде постигнато още в средата на 2021 г. Великобритания също подкрепи предложението.

Ако предложението бъде одобрено това ще позволи на Байдън да увеличи корпоративните данъци в САЩ, без страната да загуби конкурентно предимство спрямо други страни с по-ниски данъци. Както е известно Байдън иска да увеличи корпоративния данък от 21% на 28%, за да може да финансира своята програма за подобряване на инфраструктурата в страната на стойност от 2 трлн. долара.

Чрез въвеждането на глобален корпоративен данък се очаква нивото на избягването на данъци да бъде понижено.

В същото време обаче страни като Ирландия например, където корпоративния данък е 12,5%, ще загубят. През последните години ниският корпоративен данък в страната беше причина редица от големите корпорации да установят своята централа там. Към момента представители на ирландското правителство са отказали коментар по предложението на Байдън, но от местното финансово министерство са потвърдили,  че „конструктивно участват във въпросните дискусии“.

Планът обаче беше приветстван от Нидерландия, която също има атрактивни данъчни условия за големи мултинационални корпорации.

Нидерландският държавен секретар Ханс Вийлбриф коментира, че предложението „е огромна стъпка напред към намирането на глобално разрешение и въвеждането на ефективни правила“ за облагането на въпросния тип компании.

Преговорите между страните в ОИСР за промяна на глобалната данъчна система са в две части. Първата засяга мултинационалните корпорации, докато втората – минималното ниво на глобалния корпоративен данък, което според САЩ трябва да е 21%. Според Файненшъл таймс ако планът бъде одобрен това ще означава, че редица страни ще могат да увеличат данъчните си приходи от този тип компании.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ