Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Седларски: Ще се боря за освобождаването на предприемаческия дух в България
Служебният министър на икономиката Теодор Седларски заяви в интервю за БТА, че ще бъде щастлив, ако спомогне за освобождаването на предприемаческия дух в страната ни и за това хората и бизнесът в България, както и все повече чужди инвеститори, да повярват, че страната ни е добро място за правене на бизнес.
Той съобщи още, че в момента се прави пълен преглед на всички обществени поръчки по дирекции, анализират се подадените сигнали и, ако бъдат констатирани нарушения след анализа, те ще бъдат оповестени.
Новият министър заяви още, че ще е активен в социалните мрежи."Затова и ние, още след встъпването ми в длъжност, направихме ударно профил във фейсбук и в туитър на министерството, там аз въпреки заетостта си, се надявам да участвам активно", посочи министър Седларски.
Интернет реалността ще присъства и при постигането на заявената от министър Седларски цел - повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. Сред стъпките към тази цел е привличане на стратегически инвеститори. Ще отворим каналите, по които успешните инвеститори в България да могат да покажат на българския бизнес и на чуждестранните си партньори своите успехи и това което са постигнали, посочи министър Седларски и добави, че за тази цел се отварят модерните информационни канали на Министерство на икономиката - фейсбук и туитър. Там ще има информация за възможностите за финансиране на проекти, за сроковете и условия за кандидатстване.
Втората голяма ос за повишаване на конкурентоспособността е стимулиране на масовия предприемачески дух на обществото в България, каза още служебният министър. "Голяма моя надежда са младите хора. България вече се е превърнала в една много атрактивна дестинация, позната на младежите, от така наречената стартъп култура. Новост са така наречените коуъркингспейсове, т.е. пространства за споделяне в София, с които аз често си говоря", каза Седларски. Той напомни, че вече съществуват няколко такива пространства, като целта е да се свърже образованието с предприемаческата култура и атмосфера, която съществува в градовете.
Едно от най-активните пространства за споделяне в София иска да се разшири в Германия, където е по-напреднала тази култура и даже да се изграждат жилищни пространства, където има и споделено живеене, информира министър Седларски. По думите му, започва да се образува модерна култура, в която младите хора споделят работното си пространство, вследствие на което образуват общности, в които живеят и творят заедно. Целта е и свързване на предприемаческите инициативи в българските градове, с което да противодействаме на обезлюдяването на много области в страната.
"Икономика 4.0, Индустрия 4.0, това е индустрията, при която всичко е навързано чрез мрежата, без значение къде се намира дадено производство или офис, просто защото всичко се случва онлайн. Така че човек може да бъде на своето любимо място в България, някъде по морето, в стария град в Пловдив, или където му харесва, и там да създава продукти с добавена стойност, там да се раждат идеите", разказа за БТА служебният министър.
Той съобщи още, че по аналогия с Германия, където функционира т.нар Съвет на 7-те мъдреци, в който участват хора на науката, банкери и индустриалци, който дава съвети и насоки и създава визията за развитие на германската икономика, също се мисли за създаването и у нас на такъв орган.
Една добра идея, която може бързо и без съществени разходи да бъде реализирана, е създаването на списък с имейли като пряка връзка на чуждестранните представителства с местния бизнес от перспективни за външнотърговските ни отношения сектори като фармация, биотехнологии и високи технологии, посочи още министър Седларски. За да бъдат подпомогнати българските инвеститори при навлизането им в даден пазар може да се използва опита на водещи чуждестранни агенции за насърчаване на инвестициите, като например английската, за създаване на специализиран за целта интернет сайт, допълни министър Седларски.
Служебният министър заяви, че ще се работи за ускоряване на процеса на дигитализация на работата на ведомството и увеличаване броя на услугите на едно гише. Формирана е работна група за намаляване тежестта върху малкия и среден бизнес. Търсим всички възможности за намаляване на административната тежест чрез подзаконови нормативни актове, както и въвеждането на мълчаливото съгласие там, където е уместно и законосъобразно. Това е и основна точка в планираните разговори с бизнеса, както и прегледът на таксите за малкия и среден бизнес, посочи още министър Седларски.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.