Експерти: Великобритания губи 70 млрд. лири при сегашната сделка за Брекзит

Експерти: Великобритания губи 70 млрд. лири при сегашната сделка за Брекзит

До 2029 година брутният вътрешен продукт (БВП) на Великобритания ще изгуби 3,5 процента при сегашната сделка за Брекзит на премиера Борис Джонсън, предадоха световните агенции, позовавайки се на разпространен днес доклад на Националния институт за икономически и социални изследвания (NIESR).

Това се равнява на загуба от 70 милиарда британски лири (близо 98 милиарда долара) според експертите на института, цитирани от Ройтерс и Асошиейтед прес.

Сделката на британския премиер Борис Джонсън с ЕС ще намали риска от неконтролируемо излизане от ЕС, но изключва възможности за по-тесни търговски отношения с блока, отбелязва икономистът от института Арно Ханцше, цитиран от ТАСС.

Изследователите правят заключението си, като приемат, че Великобритания ще напусне ЕС със сделка за свободна търговия с блока след преходен период до 2021 година, договаряйки нови споразумения с други държави.

Макар споразумението между ЕС и Великобритания да премахва несигурността, митническите и законодателните бариери, то ще затрудни търговията със стоки и услуги с континента, оставяйки всички региони на Обединеното кралство в по-лошо положение, отколкото ако Великобритания остане в ЕС, се посочва в изследването, цитирано от БТА.

Според нашите оценки след десетилетие икономиката на кралството ще бъде с 3,5 процента по-малка спрямо равнището, на което би била ако остане в ЕС, предупреждават експертите.

В сравнение с 2016 година, когато се състоя референдумът за излизане от ЕС, икономиката вече е изгубила 2,5 на сто.

Изследването сочи, че при Брекзит без споразумение икономиката ще понесе още по-голям удар - 5,6 процента от БВП, допълва АП.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити