Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ще се възползва ли Субсахарска Африка от бума на населението в трудоспособната възраст?
Населението в трудоспособната възраст в Субсахарска Африка ще нарасне повече от два пъти до 2050 г. и ще стане най-голямото в света. Това предоставя възможност за безпрецедентен икономически растеж, казват от рейтинговата агенция S&P Global Ratings, цитирана от Си Ен Би Си.
В доклад, публикуван тази седмица, рейтинговата агенция изчислява, че увеличението на населението в трудоспособна възраст ще добави до три процентни пункта към средногодишния ръст на БВП през следващите 10 години в ключовите икономики от Африка на юг от Сахара.
Главният икономист на S&P Global Ratings Стаям Пандей заяви, че страните от Субсахарска Африка преминават през „най-значимия демографски преход в своята история“.
„Безпрецедентният спад на коефициента на плодовитост и на детската смъртност, както и ръстът на продължителността на живота играят ключова роля за икономическите перспективи на региона в идните десетилетия“, коментира Пандей.
„Възрастовият състав на населението е от решаващо значение за икономическия растеж на всяка страна. За региона, който е имал слаб икономически растеж през последното десетилетие, демографският преход може да предостави възможност за развитие, но също така може да бъде и основен източник на нестабилност ", добави той.
В доклада се подчертава, че коефициентите на плодовитост постоянно върви надолу и е достигнал 4,6 живородени деца на една жена през 2019 г. в сравнение с 6,3% през 1990 г. ООН прогнозира, че коефициентът ще продължи да се понижава, като в някой страни в региона ще достигне коефициент на естествено демографско заместване от 2,1 живородени деца на една жена до 2050 г.
От S&P отбелязват, че при сегашния курс страните от Субсахараска Африка може да попаднат в ситуация, в която да се възползва от „демографски дивидент“. Това е период, в който делът на население в трудоспособна възраст расте за сметка на този на неработещите (децата и възрастните хора). Когато делът на хората, които разчитат на подкрепа от останалите намалява, страната е изправена пред възможност за бърз растеж на брутния вътрешен продукт..
Икономическите политики на правителствата в региона обаче ще бъдат от решаващо значение за това дали африканските страни на юг от Сахара ще се възползват от бума на население в трудоспособна възраст. Според Пандей в момента регионът рискува да навлезе в този период без нужната подготовка.
„Ако работните места не се създават в тандем с ръста на трудоспособното население, демографският дивидент може да се превърне в източник на нестабилност, тъй като относителният дял на младите безработни ще се увеличи. Ако правителствата не инвестират в образование, може да имат проблеми“, се посочва в доклада.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.