Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сингапур излиза напред като най-конкурентоспособната икономика в света
Сингапур е най-конкурентоспособната икономика в света, според международното изследване IMD World Competiveness Rankings, което излиза всяка година от 1989 г. насам и се основава на 235 фактора за изготване на оценките в него.
Проучването обхваща 63 икономики през 2019 г. В него Сингапур се изкачва до първото място след като в предишното му издание бе на трето място. Сега изтласква от челната позиция САЩ, които стават трети. Сингапур не беше заемала първото място от 2010 г. насам.
На второ място остава Хонконг. След САЩ и Швейцария, Обединените арабски емирства се класират пети. Те влизат в топ 5 за първи път.
България остава една от неконкурентоспособните европейски икономики. Тя е посочена на 48-то място в класацията, също както през миналата година.
По отношение на Европа авторите отбелязват, че икономическата несигурност през последната година е взела своето.
Възходът на Сингапур се обяснява с напредналата технологична инфраструктура на страната, наличните възможности за квалифициран труд, законите в полза на имиграцията и ефикасните начини да се установява нов бизнес.
Хонконг пък е подпомогнат в развитието си от благоприятната си данъчна и бизнес среда и достъп до бизнес финансиране.
Първоначалният тласък на доверието от първата вълна на данъчната политика на президента Доналд Тръмп изглежда е избледнял в САЩ, според класацията. Въпреки че все още САЩ определят темповете на инфраструктурата и икономическите показатели в световен мащаб, конкурентоспособността на най-голямата икономика в света е засегната от по-високите цени на горивата, по-слабия високотехнологичен износ и колебанията в стойността на долара, смятат анализаторите.
Икономистите разглеждат конкурентоспособността като жизненоважна за дългосрочното здраве на икономиката на страната, тъй като тя дава възможност на предприятията да постигнат устойчив растеж, да създават работни места и в крайна сметка, да подобряват благосъстоянието на гражданите си.
Класирането взема под внимание широк спектър от "твърди" статистически данни като състоянието на безработицата, БВП и държавните разходи за здравеопазване и образование, както и "меки" данни, изведени от обществени проучвания по теми като социалното сближаване, глобализацията и корупцията.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.