Спад на световните продоволствени цени през април

Спад на световните продоволствени цени през април

Световните продоволствени цени бележат спад през април на фона на прогнозираното запазване на предложенията за повечето от основните хранителни продукти.

Индексът на продоволствените цени на Организацията по прехрана и земеделие към ООН - ФАО, намалява с 1,8% до 168 пункта през април, сравнено с месец по-рано, но остава с 10% по-висок за същия период миналата година.

Този индекс на ФАО представля среднопретеглен показател, проследяващ динамиката на международните цени на пет основни продоволствени групи стоки.  По категории той дава следните индикации:

Индексът на цената на захарта се е понижил с 9,1%, в сравнение с предишния месец, тъй като увеличаването на експортните доставки от Бразилия съвпада с продължаващата тенденция на слабо търсене в глобален мащаб.

Индексът на цената на растителното масло падна с 3,9%, което е свързано с намаляване на търсенето на палмово масло и очакванията за добра реколта от соя в Южна и Северна Америка.

Индексът на цените на зърнените продукти също се понижава през април с 1,2%, обусловено от поевтиняването на пшеницата и независимо от стабилизирането на световните цени на ориза.

Индексът на цените на млечните продукти бележи спад с 3,3%, тъй като производството в Северното полукълбо достига сезонен пик. Това, от своя страна успокои опасенията за достъпността на суровини в краткосрочна перспектива.     

Ръст с 1,7 % бележи обаче индексът на цената на месо, в резултат на увеличаването на продажбите в Китай и стабилното вътрешно търсене в ЕС.

ФАО актуализира глобалната си прогноза за производство на зърнени продукти през 2017 г., които понастощем сочат вероятно съкращаване на производството с 0,4% в сравнение с 2016 година

В новата прогноза на ФАО се потвърждава, че съотношението между зърнени запаси и потребление през 2017-2018 г. ще се понижи до 25,8%, което е достатъчно високо ниво, но малко по-ниско от това на текущия сезон.

Новата глобална прогноза за производството на зърнени храни е преразгледана към подобрение в сравнение с априлската, тъй като се повишиха очакванията за реколтата от царевица в Бразилия до 1 054 млн. тона. Прогнозата за производството на ориз остава стабилна, на ниво от 506 млн. тона.

Прогнозата за производство на пшеница от 740 млн. тона остава без промяна, доколкото очакваното намаляване на производството в Австралия, Канада, Руската Федерация и САЩ ще бъде компенсирано от ръст в ЕС, Индия и Мароко, поясняват от ФАО.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ