Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната банка прогнозира най-силното от 80 години възстановяване след рецесия
Световната икономика е на път да регистрира най-бързото възстановяване от рецесия за последните 80 години благодарение на мащабните стимули в САЩ, силния растеж в Китай и стабилното, макар и неравномерно, разпространение на ваксини. Това посочват от Световната банка в юнския си доклад за перспективите пред глобалната икономика, предаде „Фокс бизнес“.
Базираната във Вашингтон институция повиши прогнозата си за растежа на световната икономика през 2021 г. на 5,6%, след като в предходния си доклад от януари прогнозира ръст от 4,1%. За сравнение, през 2020 г. световният брутен вътрешен продукт се сви с 3,5%, след като икономиките по света бяха парализирани от пандемията от COVID-19.
Очакваното темпо на икономически растеж е най-бързото от 1973 г., когато глобалната икономика нарасна с 6,6%.
Световната банка понижи прогнозата си за икономическия растеж на България през 2021 г. на 2,6%, след като в януарския си доклад прогнозира ръст от 3,3%. Институцията очаква през 2022 г. българската икономика да нарасне с 3,3%, а през 2023 г. – с 3,4%.
От Световната банка обаче подчертават, че тези прогнози може да не се реализират, ако коронавиръст продължи да се разпространява бързо по света и нарастващата инфлация накара централните банки да повишат лихвите.
„Ако нарастващия инфлационен натиск накара участниците на финансовите пазари постоянно да мислят за по-високата инфлация в развитите икономики, те може да преоценят перспективите за запазване на благоприятните парични политики на големите централни банки. Това може да предизвика значителен ръст на разходите по заемите“, коментират от Световната банка.
В новия си доклад от институцията посочват, че макар темпото на възстановяване да е най-бързото от 80 години, то е изключително неравномерно. Въпреки че Световната банка очаква през 2021 година икономиката на САЩ да нарасне с 6,8%, а тази на Китай – с 8,5%, институцията прогнозира растеж от едва 2,9% сред страните с ниски доходи – най-бавното темпо на растеж от две десетилетия.
Макар че 90% от развитите икономики се очаква да се върнат към нивата си от преди пандемията до следващата година, само една трета от развиващите се страни ще постигнат същото.
„В страните с ниски доходи ефектите от пандемията заличават постигнатия по-рано напредък в намаляването на бедността и усложняват хранителната несигурност, както и други дългогодишни предизвикателства. Глобалната перспектива остава силно несигурна, с големи рискове и възможност за финансов стрес на фона на големите дългови натоварвания“, се казва в доклада на Световната банка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.