Технологиите дават лесен достъп до много финансови услуги, но повечето хора не са подготвени да управляват риска

 Технологиите дават лесен достъп до много финансови услуги, но повечето хора не са подготвени да управляват риска

Технологиите дават значително улеснен достъп до широк набор от разнообразни финансови услуги, но немалка част от хората не са подготвени да управляват риска, който произтича от тях. Това предупреди Цветослав Цачев, главен инвестиционен съветник на „Елана трейдинг“ по време на провелия се днес в Онлайн и Международно висше бизнес училище в София трети банково-финансов форум на сп. „Мениджър“ – „Бъдещето на парите“. Той обясни, че вече съществуват мобилни приложения, като Robinhood, които дават на всеки един потребител възможност да търгува с финансови опции, без обаче човекът да е наясно какво точно представляват те. „Наскоро опции на акциите на Amazon на стойност милиарди долари изгоряха именно, като голяма част от тях бяха поставени именно от незапознати хора“, припомни той. „Това не е финансова измама – не е пирамида или кражба, защото когато се използват правилно опциите са много полезен инструмент, но за да се търгуват правилно трябва значителна подготовка“, обясни той.

[[{"fid":"364500","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3024,"width":4032,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Цветослав Цачев за плюсовете и рисковете на дигиталното бъдеще на парите

Към момента приложението Robinhood, което предоставя търговия с акции и други финансови инструменти без комисионна, може да се използва само в САЩ. „Според мен то не може да навлезе в Европа, защото тук имаме много по-голяма защита на личната информация. А щом търговията е без комисиони, значи то генерира приходи от продажбата на информацията на потребителите си. В такъв случай е възможно големи институционални инвеститори да купуват информация за направените опции от страна на физическите лица в Robinhood и да наддават срещу тях, за да приберат печалбата“, коментира финтек експертът Стойчо Недев.

„Има един народен израз, че кьорав карти не трябва да играе – когато дадена материя е прекалено сложна – най-добре се консултирайте с инвестиционни съветници, които мога да предоставят информация. Разширяването на инвестиционната култура до повече хора в крайна сметка е нещо необходимо“, коментира Ивайло Иванов, изпълнителен директор на платформата за споделено кредитиране Iuvo. Той също даде съвет в какво да се инвестира в момента: „Не трябва да изпадаме в крайности и да инвестираме само в един актив, а вместо това трябва максимално да разбием спестяванията си на различни позиции – дали ще е споделено кредитиране, акции, злато, имоти. В същото време трябва да се научим да подбираме партньорите си – има компании, които правят пиър-ту-пиър кредитиране открито и прозрачно и други, които извършват откровени измами. Дори и германски акции могат да се окажат грешна инвестиция – както например стана с Wirecard, затова разпределянето на спестяванията е първата и най-важна стъпка“, коментира Ивайло Иванов. Той добави, че най-добрата инвестиция е в диверсифициран портфейл с дълъг хоризонт.

[[{"fid":"364501","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3024,"width":4032,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Ивайло Иванов отговори и на много въпроси от публиката за подходящите инвестиции в криза

Той добави, че хората трябва да се въздържат от алчност, за да бъдат успешни инвеститори. „Много мои познати въобще не се заинтересуваха от доходността от 8-10%, която правим годишно на нашата платформа. Когато обаче се наду криптобалона през 2017 г. те бързаха да инвестират, макар и да осъзнаваха, че не разбират какво точно купуват. Всъщност повечето хора си признават че не разбират и че сами са си виновни, а не че някой ги е измамил“, разказа той. Иванов също обясни, че при проблем с кредитополучателите на платформата Iuvo, съществува гаранция за изкупуване на оставащата част от главницата. По този начин се премахва опасността от загуба за инвеститора, защото този риск се прехвърля на оригинатора.

„Ние сме много опарени в България – преминахме и през финансовите пирамиди и през хиперинфлация, но това не трябва да ни спира по пътя към дигитализацията“, коментира Соня Бонова, директор на платформата за дигитални финансови услуги April Finance.

[[{"fid":"364502","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3024,"width":4032,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

За новата вълна в диалога между клиент и финансова институция говори Соня Бонова, директор на April

„Когато говорим за масови финансови услуги, които са част от ежедневието ни отдавна и знаем как да ги използваме, дигиталният им вариант носи добавена стойност и спестява много време, което може да се използва за далеч по-ценни и стойностни неща в живота от това да чакаш на опашка в банката“, добави тя. Сега вече може целият процес по изтегляне на един кредит например да става изцяло онлайн – от регистрация, през кандидатстване, одобрение и усвояване на сумата – това не е нещо ново. В бъдеще борбата между различните компании, предоставящи такива услуги, ще е коя ще предостави по-добро клиентско преживяване, прогнозира още Бонова.  Пълното отпадане на кеша крие опасности, смята още Стойчо Недев. Според него той представлява защита, че банките няма да въведат отрицателни лихви по разплащателните сметки. В противен случай хората просто ще изтеглят всичките си спестявания. В момента, в който парите станат напълно електронни, тази застраховка отпада, добави той.

[[{"fid":"364503","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3024,"width":4032,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

Финтек експертът Стойчо Недев с практични съвети за рационалните баланси при инвестиране

Що се отнася до инвестирането Недев добави, че хората винаги правят грешката да се фокусират над доходността, която е пожелателна, а почти никой не се фокусира  над риска, който винаги съществува. „Когато не инвестираш обаче – също рискуваш – че разчиташ единствено на пенсионната система за доходи в момент, в който няма да можеш да работиш“, припомни той. „Стремете се да правите рационален баланс между  страх и алчност“, добави той. Не на последно място според него отвореното банкиране все още се развива с бавни темпове в България, защото банките нямат интерес да го прилагат, тъй като то ще ги направи уязвими от по-голяма конкуренция.

Цветослав Цачев добави, че когато си купим панталони, които се окаже, че не са по мярка – можем да ги върнем. „При финансовите услуги обаче нещата не стоят така – когато разберем, че сме направили грешна инвестиция – вече е твърде късно“, коментира той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ