"Топлофикация-София" се цели в 60% по-добър финансов резултат за 2021-ва

Топлофикация-София се цели в 60% по-добър финансов резултат за 2021-ва

"Топлофикация-София" се цели в 60% по-добър финансов резултат за 2021-ва

Столичният общински съвет прие бизнес плана на "Топлофикация-София" за 2021 г., в който се предвижда дружеството да успее да постигне с 60% по-добър финансов резултат спрямо 2020 г. Заложено е продължаване на стратегическите цели за цялостно стабилизиране и оздравяване на компанията. Фокусът е поставен както върху големите инвестиционни проекти, така и върху подобряването на бизнес процесите и клиентското обслужване. За трета поредна година дружеството ще намали загубите.

„Топлофикация-София“ предвижда да предоговори дългосрочните задължения и така да осигури възможност за инвестиции в модернизация на производството, което е ключът към дългосрочното стабилизиране на дружеството. 

През 2021 г. ще стартират и проектите за технологичната модернизация и увеличаване на електропроизводството. Дружеството планира ръст на приходите съответно с 18% на електрическата енергия и с 9% на топлинната енергия основно в резултат на увеличено производство. „Топлофикация-София“ предвижда да продължи тенденцията да продава 100% от произведената електроенергия през БНЕБ, като по този начин осигурява предвидимост на бъдещите вземания от търговията с електроенергия. 

В бизнес плана са посочени и основните проекти за периода 2020 - 2024 г. Те включват изграждането на инсталацията за оползотворяване на RDF, както и на когенерационни модули. Модулите ще осигурят производството на електрическа и топлинна енергия и ще подобрят техническото и икономическото състояние на дружеството. Ефектът от замяната на нискоефективни мощности със съвременни ко-генерации ще позволи произвеждане на почти три пъти поголеми количества електроенергия за период от 4 години и повишаване на приходите от продажбата ѝ с до 2 пъти и половина. 

Ще продължи и диверсификацията на доставките на природен газ, като средно 40% от количествата ще се закупуват от газовата борса по свободно договорени цени, средно с 5% по-ниски от тази на обществения доставчик и при по-изгодни условия с отложено плащане. 

Програмата за рехабилитация на топлопреносната мрежа за тази година предвижда нови 25 км., което е с 3 км. повече от 2020 г., приключване на модернизацията на ТГ 3 в ТЕЦ „София Изток” и преобразуването ѝ от кондензационна в противоналегателна турбина. 

Сред основните приоритети е и надграждането на Мониторинг система за локализиране на пробиви по топлопреносната мрежа, което ще намали загубите по мрежата и ще подобри качеството на услугата.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ