Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Търговската война може да вкара Германия в рецесия
Изострянето на напрежението в търговията със САЩ може да предизвика рецесия в Германия и ЕС, предупредиха днес водещи германски икономически институти, цитирани от Ройтерс.
Оценката е направена в разпространен днес доклад за перспективите на германската икономика на петте института - берлинския DIW, мюнхенския Ifo, есенския RWI, IWH и IfW.
Институтите посочват още, че заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита за вноса на европейски коли може да струва работни места и да навреди на производителността и просперитета в Германия.
Ответни мерки на Брюксел вероятно ще облекчат икономическите затруднения в ЕС и ще предизвикат голяма рецесия в САЩ, посочват институтите в доклада си.
ЕС заяви, че ще отговори подобаващо, ако Тръмп наложи мита върху вноса на автомобили, докато двете страни обсъждат как да намалят търговските бариери.
Значителни и широкообхватни допълнителни митнически мерки, които евентуално биха предприели САЩ, ще доведат вероятно до "голяма рецесия в Германия и Европа," се отбелязва още в доклада.
Институтите на посочват срокове за този сценарий.
Те понижиха прогнозата си за растежа на брутния вътрешен продукт на Германия за тази година от 2,2 процента на 1,7 процента.
По-рано тази седмица Германската промишлена асоциация (BDI) намали прогнозата си за растежа на германската икономика за тази година от 2,25 процента до 2 процента заради по-слабото търсене на германски износ, което пък е предизвикано от американската търговска политика и Брекзита.
Германия, където всяко трето работно място зависи от износа, ще бъде сериозно засегната от американските мита върху колите, тъй като германският автомобилен сектор е изключително голям. Напрежението нарасна миналия месец, след като Тръмп отхвърли предложение на ЕС за премахване на автомобилните мита.
Институтите също така отбелязват като икономическа заплаха за Германия валутните кризи в Турция и Аржентина, както и възможността Великобритания да напусне ЕС без споразумение.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.