Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Тръмп намекна, че САЩ може да се върнат в ТТП
Американският Доналд Тръмп неочаквано заяви, че САЩ може отново да се включи към споразумението за Транстихоокеанско партньорство (ТТП), ако има бъдат предложени „значително по-добри“ условия, от тези, които е получила администрацията на президента Барак Обама, предаде „Ройтерс“.
„Ще се присъединим към ТТП само, ако споразумението е значително по-добро от сделката, предложена на президента Обама. Вече имаме двустранни споразумения с шест от единадесетте страни в ТТП и работим по сделка с най-голямата от тези страни, Япония, която от години ни удря тежко в търговията!“, написа Тръмп в Twitter.
По-рано през деня Тръмп е казал на републиканските сенатори, че е поискал от Търговския представител на САЩ Робърт Лайтшизер и икономическия съветник на Белия дом Лари Кудул да възобновят преговорите.
Политици от азиатско-тихоокеанския регион изразиха скептичност за възможността САЩ да преподпише споразумението.
„Ако това е вярно, бих го приветствал. Тръмп е темпераментен човек, който може да каже нещо различно на следващия ден.“, заяви пред репортери японският министър на финансите Таро Асо.
Австралийският премиер Малкълм Търнбул заяви, че би било „страхотно“ ако САЩ се върнат в споразумението, но се съмнява, че това ще се случи.
„Със сигурност не разчитаме на тази възможност“, каза Търнбул пред репортери в Аделаида, Южна Австралия.
Транстихоокеанско партньорство, което в момента се състои от 11 държави, има за цел да намали търговските бариери между някои от най-бързо разрастващите се икономики в азиатско-тихоокеанския регион и да ограничи политическото и икономическо влияние на Китай.
Тръмп, който изгради предизборната си кампания през 2016 г. на основата на противопоставянето на многостранните търговски споразумения, определи ТТП като „ужасна сделка“ и изтегли САЩ от пакта в началото на 2017г. Тръмп твърди, че двустранните търговски споразумения предлагат по-добри условия за американските компании и работници и подкрепя въвеждането на по-строги бариери за международната търговия.
.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.