Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Водещи американски компании спират политическите дарения
Стремглаво нараства списъкът от компании, които поставят на пауза даренията с политически цели след щурма на сградата на Конгреса на САЩ миналата седмица.
Според Bloomberg в три категории попадат фирмите, спрели даренията – някои от тях предприемат действия срещу индивидуални лица, други предприемат общи действия срещу обекти, а трети – прекратяват всички дарения.
Ето кои са част от тях.
Действия срещу индивидуални лица
Hallmark Cards. Производителят на поздравителни картички бе много специфичен в посланието, което искаше да изпрати на американските сенатори от Републиканската партия Джош Холи и Роджър Маршал: Върнете парите ни обратно. Базираната в Канзас Сити компания обяви, че иска възстановяване на дарения на стойност 7 хил. долара от Холи и други 5 хил. долара от Роджър.
Общи действия срещу обекти
Airbnb. Платформата за наем на места за настаняване обяви, че „ще продължи да поддържа политиките на общността, като забранява насилствени членове на групи, когато научи за такива“. Комитетът за политически действия на компанията ще актуализира своята рамка и ще спре подкрепата на онези, гласували против сертифицирането на резултатите от президентските избори.
Amazon. Гигантът за електронна търговия спря даренията за всеки член на Конгреса, гласувал срещу резултатите от изборите. „Възнамеряваме да обсъдим нашите опасения директно с онези членове, които преди това сме подкрепили, и ще оценим техните отговори“, обясни говорителят Джоди Сет.
American Express. Компанията за финансови услуги спира даренията „на членовете на Конгреса, гласували срещу сертифицирането на гласовете на Електоралната колегия миналата седмица“.
Goldman Sachs. Банката все още обмисля как да действа и вероятно ще ограничи бъдещите политически дарения на лидерите, борили се да отменят резултата от изборите на 3 ноември 2020 година.
Intel. Технологичната компания също обяви, че няма да участва във финансирането на членове на Конгреса, гласували срещу утвърждаването на изборния вот.
Mastercard. Фирмата за платежни услуги прекрати даренията за депутати, противопоставили се на утвърждаването на победата на Джо Байдън.
Marriott International. Хотелската верига бе сред първите, заявили, че спират даренията на републиканските сенатори, гласували против сертифицирането на изборите.
Спиране на всички дарения
American Airlines. Превозвачът поставя даренията на тримесечна пауза незабавно. „Когато продължим, ще уверим, че се фокусираме върху двупартиен набор от депутати, които подкрепят авиацията на САЩ, авиокомпаниите и нашите ценности, включително обединяването на хората“, се казва в изявление на компанията.
BP. Петролният гигант спира всички дарения за шест месеца. В този период компанията „ще преоцени критериите за подкрепа на кандидати“.
Citigroup. Банката прекратява даренията за настоящото тримесечие.
Coca-Cola. Производителят на безалкохолни напитки няма да позволява политически дарения най-малко до встъпването в длъжност на Джо Байдън на 20 януари.
Facebook. Според говорителя Анди Стоун корпорацията спира даренията най-малко за настоящото тримесечие, „докато преразгледа политиките си“.
Ford. Автопроизводителят спира даренията от служители „засега“, тъй като „събитията през изминалата година подчертаха необходимостта от по-широко, непрекъснато обсъждане на други важни съображения“.
Hilton. Компанията няма да прави политически дарения „за неопределено време“ и се ангажира „всички бъдещи такива да бъдат разпределени поравно между основните партии и само след внимателна оценка на резултатите от гласуването на получателя“.
JPMorgan Chase. Банката планира 6-месечна пауза на даренията за Демократическата и Републиканската партия.
Microsoft. Софтуерната компания няма да прави политически дарения, докато не оцени събитията.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.