Войната в Украйна може да заличи половината от растежа на световната търговия

Войната в Украйна може да заличи половината от растежа на световната търговия

Войната в Украйна може да заличи половината от растежа на световната търговия

Войната в Украйна може да заличи половината очаквания растеж на световната търговия през тази година, става ясно от новата прогноза на Световната търговска организация (СТО), цитирана от Business Standard.

От секретариата на СТО съобщиха, че очакват световната търговия да нарасне с темп между 2,4 и 3 процента през тази година. За сравнение, през октомври организацията прогнозира растеж от 4,7%.

Според същия модел кризата в Украйна може да доведе до забавяне на глобалния икономически растеж до диапазона между 3,1 и 3,7 процента.

Конфликтът доведе до ръст на  цените на храните и енергията и намали наличността на стоки, изнасяни от Русия и Украйна, се казва в бележката на секретариата.

Русия и Украйна са важни доставчици на множество продукти, особено на храни и енергия. В световен мащаб двете страни отговарят за около 25% от износа на пшеница, 15% на ечемик и 45% на слънчогледови продукти, показват данни от 2019 г. Само на Русия се падат 9,4% от световната търговия с горива, включително 20% дял в износа на природен газ.

Европа, основната дестинация както за руски, така и за украински износ, вероятно ще понесе голяма част от икономическия удар от войната. Намалените доставки на зърно и други хранителни продукти ще доведат до повишение на цените на селскостопанските стоки.

Африка и Близкият изток са сред най-уязвимите региони, тъй като над 50% от вноса на зърнени култури в региона идва от Украйна и/или Русия.  Общо 35 държави в Африка внасят храни, а 22 торове, от Украйна, Русия или и двете.

Някои страни в Африка на юг от Сахара са изправени пред потенциално повишение на цените на пшеницата с 50 до 85 процента в резултат на въздействието на кризата върху доставките на зърно, посочват от СТО.

„Настоящата криза вероятно ще изостри международната продоволствена несигурност в момент, когато цените на храните вече са исторически високи поради пандемията COVID-19 и други фактори“, предупреждават от организацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ